Domuz gribi nedir? Nasıl bulaşır?

Domuz gribi domuzlarda görülen grip anlamına gelir. Bazen, domuzlardan, başta domuz çiftliği işçileri ve veterinerler olmak üzere insanlara grip virüsünü geçebilir. Daha az sıklıkta, mesleki olarak enfeksiyon bulaşmış bir kişi, virüsü başkalarına geçirebilir.
Domuz gribi olarak bilinen - influenza H1N1 virüsü -  insan solunum enfeksiyonu, ilk olarak Kuzey Yarımküre grip sezonunun sonuna yakın, 2009 ilkbaharında tanındı.
Rapor edilen domuz gribi vakasından birkaç ay sonra, H1N1 bağlantılı gribal enfeksiyon oranları dünyanın hemen hemen her yerinde artan bir şekilde tespit edildi. Sonuç olarak, Dünya Sağlık Örgütü, bu enfeksiyonu küresel bir salgın (pandemi) ilan etti. Pandemi, Ağustos 2010’da temizlenene kadar bir yıl boyunca gündemde kaldı. Şu an, H1N1 halen insanlarda enfeksiyona neden olmaktadır. H1N1 virüsü mevsimsel grip aşısında bulunmaktadır.
Domuz gribinin bir suşu - H3N2 varyantı - insanlarda görülebilmektedir. Bu virüs, H1N1 virüsünden bir gen içermektedir. Şimdiye kadar, domuzdan insana bulaşma söz konusudır. İnsandan insana geçiş yoktur.
Belirtileri:
İnsanlarda Domuz grip belirtileri diğer grip suşları ile enfeksiyon benzerdir:
-Ateş
-Öksürük
-Boğaz ağrısı
-Vücut ağrıları
-Baş ağrısı
-Titreme
-Yorgunluk
-İshal
-Kusma
Domuz gribi belirtileri yaklaşık 8 gün devam eder. Belirtiler, virüsle karşılaştıktan 1-3 gün sonra başlar .
Bu genel sağlık durumu iyi ise, ateş, öksürük ve vücut ağrıları gibi domuz gribi belirtiler için doktora başvurmanız gerekmez. Eğer grip belirtileri varsa, hamilelikte ya da amfizem veya kalp rahatsızlığı gibi kronik bir hastalık durumunda doktora başvurmak gerekir.
Nedenleri:
Grip virüsleri burun, boğaz ve akciğerleri döşeyen hücreleri enfekte eder.Eğer damlacıklar yoluyla kirlenmiş yüzeylerden ya da havadan veya direk temas yoluyla gözler, burun veya ağız bölgelerine canlı virüs girişi olursa, enfeksiyon bulguları başlar.
Domuz eti yeme domuz gribine yakalamaya neden olmaz.
Risk faktörleri:
Eğer bir sürü insanın domuz gribinden H1N1 etkilendiği bir bölgeye seyahat ettiyseniz, ayrıca büyük kalabalıklar içinde bulunduysanız,
Domuz yetiştiricileri ve veteriner hekimler direk domuzlarla temasta bulundukları için yüksek risk grubundadır.
Komplikasyonları:
Grip komplikasyonlar şunlardır:
-Kalp hastalığı, diyabet ve astım gibi kronik durumların kötüleşmesi
-Zatürree
-Bilinç bulanıklığından nöbete kadar değişen nörolojik belirtiler
-Solunum yetmezliği
Tedavi:
H1N1 gribi gibi grip vakalarının çoğunda, semptomatik destekleyici tedavi haricinde başka tedaviye gerek yoktur. Eğer kronik bir solunum yolu hastalığı varsa, inflamasyonu azaltmak, hava yollarını açmak ve akciğer salgılarının atılmasına yardımcı olmak için tedavi verilebilir.
Antiviral ilaçlar oseltamivir (Tamiflu) ve zanamivir (Relenza) bazen semptomların şiddetini azaltmak için, reçete edilebilir. Fakat virüslerde bu ilaçlara karşı direnç gelişimi söz konusu olabilir. Bu ilaçların ilk kullanımında belirtilerde azalma haricinde etkileri konusunda belirsizlik vardır, bu nedenle daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Muhtemel direnç gelişimini önlemek ve en çok ihtiyaç duyanlara uygulamak için, bu ilaçların kullanımı komplikasyon riski yüksek kişiler için ayrılmıştır.
Yüksek riskli gruplar şunlardır:
-Hastanede yatanlar
-Diğer grip belirtileri ile birlikte nefes darlığı olması
-Yaş, özellikle 5 yaşın altında ve özellikle 2 yaşından daha küçük çocuklar
-65 yaş ve üstü kişiler
-Gebe kadınlar veya doğum sonrası iki haftalık dönem, gebelik kaybı olanlar
-Astım, amfizem, kalp hastalığı, diyabet, nöromüsküler hastalık, obezite, böbrek, karaciğer veya kan hastalığı gibi kronik tıbbi hastalıkları olan kişiler
-İlaç ya da HIV nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanması

Destekleyici tedavi:
Eğer herhangi bir grip türü ile karşılaşırsanı, aşağıdaki önlemleri alın:
Bol sıvı alın. kaybını önlemek için su, meyve suyu ve sıcak çorba seçin. Idrar berrak, sarı ve açık renk olana kadar bol sıvı alınmalıdır.
Dinlenin. Bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmak için daha fazla uyuyun.
Ağrı kesici kullanabilirsiniz. Asetaminofen (Parol vb.) veya ibuprofen (Advil, Brufen vb.) ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Asetaminofen yüksek dozda veya çok uzun süreli kullanılmamalıdır, karaciğere toksik olabilir. İbuprofen mide ağrısı, mide ülseri ve kanamya neden olabilir.  Aspirin çocuklarda kullanılmalıdır. Ağrı kesiciler sadece kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar, hastalığı tedavi etmediğini unutmamalısınız.
Alınabilecek önlemler:
6 aylıktan daha büyük tüm kişiler için grip aşısı önerilmektedir. 2009 H1N1 virüsü ile enfeksiyonu önlemek için geliştirilen aşı 2012-2013 için mevsimsel grip aşısının bir bileşenidir. Grip aşısı aynı zamanda grip sezonunda en yaygın olması beklenen diğer iki grip virüsüne karşı da koruma sağlar.
Aşı, enjeksiyon veya burun spreyi olarak kullanılabilir. Burun spreyi hamile olmayan 2-49 yaş arası sağlıklı insanların kullanımı için onaylanmıştır.
Aşağıdaki önlemler aynı zamanda H1N1 domuz gribini önlemeye ve yayılmasını sınırlamaya yardımcı olur:
-Eğer hasta iseniz evde kalın. Eğer H1N1 domuz gribi var ise, size belirtiler ortaya çıkmadan önce yaklaşık 24 saat başlayan ve yaklaşık yedi gün sonra biten bulaşıcılık dönemi vardır.
-Sık sık ellerinizi yıkayın Sabun ve su kullanın, ya da uygun değilseniz, alkol-bazlı el dezenfektanı kullanın. Grip virüsleri kapı kolları ve tezgah gibi yüzeyler üzerinde iki saat veya daha uzun yaşayabilir.
-Öksürürken veya hapşırırken dikkat edin. Hapşırmak veya öksürük sırasında ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Ellerinizi kirletmemek için, öksürük ya da hapşırma sırasında dirsek iç yüzeyine hapşırın.
-Temasından kaçının. Mümkünse kalabalıktan uzak durun. Komplikasyon riski fazla olan kişiler (Hamilelik, 5 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler, amfizem veya kalp rahatsızlığı gibi kronik bir hastalığı olanlar) domuz çiftliklerinden ve gribal enfeksiyon geçiren kişilerden uzak durmalıdır.
-Ev içindeki kişilerle temasınızı azaltın. Aile üyelerinden bir kişide domuz gribi varsa, bu kişinin bakımı ile bir aile üyesi ilgilenmelidir.