Meme kanserinde altı doğal kimyasalın birleşmesinden gelen güçlü etki.

Meme kanserinde nüks ve ölümlerin birincil nedeni, küçük bir grup kanser kök hücresininin tedavi sırasında yok edilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu hücreler, kanser tedavisinde kullanılan pek çok ilaca karşı dirençlidir. Bu açıdan yeni ve daha güvenli tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi hayati önem taşımaktadır.
Araştırma ekibi tarafından meme kanserine karşı koruyucu etkisi bilinen besinlerden elde edilen 6 farklı kimyasalın kanser hücreleri üzerinde nasıl etki ettiği araştırılmıştır.
Brokoli (indo-3-carbinol)
Üzüm (Reservatrol)
Spirulina (C-fikosiyanin),
Tofu / Soya (Isoflavone)
Zerdeçal kökü (kurkumin)
Elma, sebze, çay (Quercetin)
Araştırma ekibi tarafından bu kimyasallar önce tek başına, sonra hepsi birlikte kanserli hücreler üzerinde ve normal hücreler üzerinde test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, yukarıdaki kimyasallar birlikte karışım olarak kanserli hücreler üzerinde kullanıldığında, kanserli hücrelerin büyümesi %80 oranında durmuş, ve %100 oranında kanser hücrelerinin ölmesini tetiklemiştir. Bu karışım kontrol sağlıklı hücrelerde hiçbir hasara neden olmamıştır. Bu kimyasallar tek başlarına, kanserli hücreler üzerine etkisiz bulunmuştur.
Madhwa Raj, PhD, Obstetrics and Gynecology at LSU Health Sciences Center New Orleans, Kasım 2013, The Journal of Cancer