Soğuk algınlığına doğal yöntemlerle çare bulun.

Eğer grip ya da nezle iseniz, doğal olarak uygulayabileceğiniz yöntemler, daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunlardan bir kaçı şunlardır:
1-Sıcak iyi gelir. Sıcak tavuk çorbası, bitki çayları şikayetlerinizi rahatlarır. Sıcak çorba veya bitki çaylarının buharı solunduğunda boğazdaki mukus salgısını rahtalatır ve mukusun atılması kolaylaşır. Sıcak bir duş da aynı etkiyi yapar. Sıcak suyun buharı, burun dolgunluğunu rahatlatmakta faydalıdır.
2-Bol sıvı tüketin. Soğuk algınlığında mukus üretimi artar. Bu da vücut sıvısında azalmaya neden olur. Ekstra sıvı alınması mukus salgılarını inceltir. ve daha kolay atılmasına yardımcı olur. Kahve ve alkol gibi içecekler sıvı kaybını artırır.
3-Cildinizi nemlendirin. Soğuk algınlığında burun akıntısı fazla olacağından, burun cildi tahriş olur. Burnun bu bölgesine vazelin sürerek dokuyu nemlendirin. Tahrişi artıran sert mendiller kullanmayın.
4-Tuzlu suyla gargara yapın. Bir çay kaşığı tuzu bir çay bardağı kaynamış ılık suya karıştırın ve gargara yapın. Bu suyla burun temizliğinizi de yapabilirsiniz. Tuzlu ılık su kısa süreli rahatlama sağlar.
5-Vitamin takviyesi alın. Doktorunuza danışarak vitamin C, çinko takviyesi alabilirsiniz. Ayrıca ekinezya vücudun virüslere karşı direncini artırabilir. Alacağınız diğer ilaçlarla etkileşim yapabileceğini düşünerek, herhangi bir takviyeyi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
6-Hastalığın yayılmasını önleyici tedbirler alın. Soğuk algınlığı geçirdiğiniz sırada evde bulunmanız hastalığın yayılmasını önlemede önemlidir. Öksürürken ya da hapşırırken elinizi kullanmak yerine dirseğinizin iç kısmını kullanın. Soğuk algınlığı genellikle bir hafta içinde geçer.