İlk Yardım

Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR)

Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR)

Bir kişinin solunum veya kalp atışı herhangi bir nedenle durursa (boğulma, kalp krizi vb) Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) hayat kurtarıcı bir tekniktir.

Kırıklar

Kırıklar

Yüksekten düşen, üzerine bir cisim düşen, trafik kazası geçiren kazazedelerde kırık, çıkık ve burkulmalara sıklıkla rastlanır.

Komalar

Komalar

Bilinç kaybının en ileri durumu komadır. Sözlü uyaranlara ek olarak, komadaki kişi ağrılı uyarılara da cevap vermez.

Kulağa Yabancı Cisim Kaçması

Kulağa Yabancı Cisim Kaçması

Kulağa nohut, mercimek gibi gıdalar, boncuk tanesi, böcek ya da bitki parçaları kaza ile kaçabilir.

Organ Kopması

Organ Kopması

Parmak, el, kol, ayak, bacak, penis, kulak, burun gibi vücut uzantılarının vücutla olan bütünlüğünün bozulmasına, organ kopması denir.

Sıcak Çarpması

Sıcak Çarpması

Güneşte fazla kalma sonucu ortaya çıkar. Güneş çarpması olarak da bilinir. Kazazede aşırı terlemektedir ya da terlemiştir.

Şok

Şok

Değişik nedenlerle kalbin pompalama etkinliğinin zayıflaması, ya da, damarlarda pompalanacak yeterli kan olmaması halinde, ciltte, bilinçte ve kaslarda ortaya çıkan ilerleyici nitelikte belirtilerin tümüne şok denir.

Yanıklar

Yanıklar

Doğrudan ateş ya da yüksek ısı veren fiziksel kimyasal etkenlerle karşılaşma sonucu yanıklar oluşur. Bu etkenler ateş, elektrik, güneş, sıcak su ya da yağ, kimyasal maddeler, sıcak metal cisimler olabilir.

Yüksek Ateş ve Havale

Yüksek Ateş ve Havale

Genellikle iltihabi hastalıklar arasında yükselen ateşe bağlı olarak küçük çocuklarda ortaya çıkar.

Yabancı Cisim Yutma

Yabancı Cisim Yutma

Yutulan cisim küçük, düzgün kenarlı ise kendiliğinden çıkacaktır. Müdahale gereksizdir. Sivri, uzun, batıcı, kesici cisimler yatılmış ise acilen nakledilir.

123
 

Forum Köşemiz