Akne kontrolünde alternatif tedaviler nelerdir?

Bazı çalışmalarda akne kontrolünde etkili olabileceği düşünülen ürünler şunlardır:
1-Çay ağacı yağı. Çay ağacı yağı yavaş etkilidir. Yüzde 5 çay ağacı yağı içeren jeller, yüzde 5 benzoil peroksit içeren losyonlar kadar etkili olabilir. Çay ağacı yağı kontakt dermatit olarak bilinen bir deri reaksiyonuna neden olabilir. Çay ağacı yağı içeren topikal ürünlerin genç erkeklerde meme gelişimine neden olabileceği yönünde bazı endişeler de vardır. Akne rosacea varsa çay ağacı yağı kullanmayın, cilt lezyonlarınız kötüleşebilir.
2-Alfa hidroksi asitler. Bu doğal asitler - turunçgiller (sitrik asit), şeker kamışı (glikolik asit), elma (malik asit) ve üzüm (tartarik asit)   gibi besinlerde bulunur. Topikal olarak uygulandığında ölü cilt hücrelerini temizler ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Alfa hidroksi asitler, aynı zamanda akne izlerinin görünümünü iyileştirebilir. Alfa hidroksi asitlerin kullanımı ile kızarıklık, hafif batma ve ciltte tahriş oluşabilir.
3-Azelaik asit. Bu doğal olarak oluşan asit tam tahıllı gevrekler ve hayvansal ürünlerde bulunur ve antibakteriyel özellikleri vardır. Yüzde 20 azelaik asit içeren bir krem, yüzde 5 benzoil peroksit ve ağızdan tetrasiklin gibi birçok geleneksel akne tedavisi kadar etkili gibi görünmektedir.
4-Çinko takviyeleri. Çinko bir  mineraldir ve yara iyileşmesinde rol alır. Akne iyileşmesine yardımcı olur ve  iltihabı azaltır. Çinko takviyesini yemeklerle bilrlikte alarak ağızda kötü bir tat ve mide bulantısı gibi yan etkiler azaltabilir. Çinko ayrıca losyonlara ya da kremlere eklendiğinde akne döküntülerini azaltabilir.
5-Bira mayası. özel bir bira mayası tipi (CBS 5926 olarak adlandırılır), sivilcelerde yardımcı olabilir. Bira mayası duyarlı kişilerde migrene ve bağırsak rahatsızlığına neden olabilir.

Alternatif tedavi yöntemleri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Her zaman doğal ilaçları denemeden önce doktorunuzla konuşun.
Diyet takviyeleri de yan etkilere neden olabilir ve bazı ilaçların güvenliğini ve etkinliğini değiştirebilir. Dikkatli olmak gerekir.