Akne kontrolünde cilt bakımı nasıl olmalıdır?

İyi bir temel cilt bakımı ve kişisel bakım yöntemleri ile akneyi kontrol etmeniz mümkündür:
1-Yumuşak bir temizleyici ile sorunlu alanları yıkayın  Aşırı yıkama ve ovma cildi daha da tahriş edebilir. Saç çizgisi etrafında sivilce varsa sık sık şampuanla saçınızı yıkamanız önerilir.
2-Akne losyonlarını kullanarak fazla yağı temizleyin ve cildinizdeki ölü dokuları temizleyin (peeling).  Benzoil peroksit ve salisilik asit içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.
3-Tahriş edici ürünlerden kaçının. Yağlı kozmetik ürünlerden uzak durun."Su bazlı" ya da "nonkomedojenik." etiketli ürünleri kullanın. Bazı insanlarda, güneş akneyi kötüleştirebilir. Ayrıca, bazı akne ilaçları güneş ışınlarına karşı cildinizi daha hassas yapabilir. Cildinizideki yağ kanallarını tıkamayan güneş kremleri kullanın.
4-Yüzünüze neyin dokunduğunu takip edin. Saçlarınızı ve yüzünü temiz tutun. Dar, yakalı kıyafetler ve şapkalar terlemeyi artırır, bu da akne oluşumuna zemin hazırlar.  Herhangi bir objenin (mesela telefon) ya da ellerinizin yüzünüze uzun süreli temas etmesine izin vermeyin. Ter, kir ve yağlar akne oluşumuna katkıda bulunabilir.
5-Yüzünüzdeki lekelerle oynamayın ve sıkmayın. Bu lekeleri sıkmanız enfeksiyon ya da yara izine neden olabilir. Eğer ciddi tedavi gerekiyorsa, doktorunuza danışın.