Diyabet hastalığının kontrolünde egzersizin önemi.

Diyabet hastalarının yüzde 90'ını Tip 2 diyabetliler oluşturmaktadır. Bu tür diyabetin önlenmesinde egzersiz etkili olmaktadır. Tip 1 diyabet ise çocukluk döneminde ve daha genç yaşlarda ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Tip 1 diyabetli hastalarda da egzersiz tedavi aşamasında etkili olmakta, diyabete bağlı gelişen diğer hastalıkların önlenmesinde, daha az ilaç kullanımını sağlamakta ve egzersizlerin olumlu psikolojik etkilerinden hastalar yarar görebilmektedir.

Diyabetli hastaların günde 30- 60 dakika süreyle hızlı yürüme gibi orta şiddette aktivitelerde bulunmalıdır. Bunun yanında ek olarak bahçe işleri ve diğer işlerde bu aktiviteye eklenmelidir. Kilo kaybı sağlamada ve korumada haftada 7 saat orta veya şiddetli egzersizler yapılmalıdır.

Egzersizlere başlamadan önce hastanın egzersiz yapmasını önleyecek durumların saptanması gerekmektedir. Fiziksel egzersizler haftada en az 3 gün olmalıdır. Diyabet hastalarının çoğu aşırı kilolu veya obez oldukları için egzersizlerin başlangıcında yüzme ve bisiklet gibi kendi vücut ağırlıklarını taşımayı gerektirmeyen orta şiddetli aktivitelere yönlendirilmeleri daha uygun olacaktır.”