Düşük testosteron düzeyi vücudunuzda ne yapar?

Testosteron erkeklerde en önemli hormondur. Erkeklere has özelliklerin gelişiminden ve devamından sorumludur. Erkeklerde anne karnında iken testosteron üretimi başlar. 17 yaşına kadar testosteron üretimi artmaya devam eder. Orta yaşlarda düzeyi hafifçe azalır. 80‘li yaşlarda testosteron düzeyi yarı yarıya düşer. Vücutta testosteron hormonunun yeterince üretilememesi sizi her yaşta etkileyebilir.
Ergenlik döneminde testosteron hormonunun artmasıyla birlikte ses kalınlaşır, sekse olan ilgi artar. Eğer puberte döneminde testosteron hormonu düşükse testisler ve penis küçük kalır, yüzde ve genital bölgede yeterince kıllanma oluşmaz. Bebeklikte oluşan kilo korunur, büyük ve güçlü kaslar oluşamaz.
30’lu yaşlardan sonra testosteron düzeyleri düşmeye başlar. Yetişkin erkeklede testosteron seviyelerinde düşüklük oldukça sık görülür. Genellikle düşük testosteron kişide belirgin bir bulgu vermez. Seks isteğinde azalmaereksiyon sorunları olabilir. Genel mutsuzluk hali ve depresif belirtiler sıktır. Vücut kıllanması azalırMeme dokusu büyürKas dokusu zayıflarVücutta yağlanma artar. Kemiklerde zayıflama görülür. Kırmızı kan hücreleri azalır.
Düşük testosteron ve depresyon arasında sıkı bir ilişki vardır. Yaş ierledikçe testosteron seviyesinde azalma ve depresyon riski artar. Yorgunluk, irritabilite ve sekse olan ilginin azalması depresyon bulgularını artırabilir.
Bazen testosteron düzeyinin düşük olması infertilite (Kısırlık) nedeni olabilir. Sağlıklı sperm üretimi için yeterli vücutta miktarda testosteron olmalıdır. Bununla birlikte herhangi bir nedenle testosteron tedavisi alıyorsanız, bu da sperm üretimini olumsuz etkileyebilir. Vücutta testosteron düzeyi yüksekse, beyin sperm üretimi için gerekli hormonların üretimini durdurabilir.
Düşük testosteron, erektil bozukluklara (iktidarsızlık) neden olabilir. Bununla birlikte düşük testosteron erektil bozukluk için tek neden olmayabilir. Erektil bozukluğu olan pek çok erkekte testosteron düzeyleri normaldir. Erektil bozukluk daha çok kalp ve dolaşım sisteminin bir bozukluğu olarak gelişebilir. Testosteron takviyesi erektl bozukluğu düzeltebilir. Fakat daha çok altta yatan neden tedavi edilmelidir.
Osteoporoz (Kemik erimesi) sadece kadınlara has bir problem değildir. Düşük testosteron kemik yoğunluğunda azalmaya ve kırık riskinde artışa neden olabilir. Testosteron güçlü kemikler için gereklidir. Sigara ve alkol kullanılması, hareketsizlik de osteoporoza katkıda bulunabilir.
Obezite ve düşük testosteron arasında bağlantı vardır. Obez kişilerde testosteron düzeyleri düşüktür. Ayrıca düşük testosteron obeziteye neden olur. Bu fazladan karın çevresi yağlanması anlamına gelmektedir. Karın çevresinde yağ artışına ve kolesterol düzeylerinde artışa neden olur. Ayrıca düşük testosteron, vücudun insülne olan hassasiyetini azaltır, bu da zamanla tip 2 diyabet gelişme riskini artırır.