HPV aşısı ve rahim ağzı kanseri taraması ile ilgili gelişmeler

HPV aşısı ve rahim ağzı kanseri taraması ile ilgili gelişmeler
FDA 2006 Haziran ayında, genital siğil, prekanseröz lezyon ve servikal kanser oluşumunu engellediği belirtilen HPV aşısı  için onay vermiştir. Bu aşı özellikle 9-26 yaşları arasındaki kadınlarda uygulanabilmektedir  ve  6, 11, 16 ve 18 HPV tiplerine karşı koruma sağlamaktadır. Daha önce HPV'nin bu tipleri ile enfekte olmuş kadınlarda ve diğer HPV tiplerine karşı koruma sağlayamamaktadır. Aşı yapılan kadınların da ömür boyu rahim ağzı kanserine karşı tarama testlerinden geçmeleri gerekmektedir.
HPV (Human Papilloma Virus) bulaşması sonrasında aylar içerisinde CIN (Rahim ağzı hücrelerinde kanser öncesi bulgular) ortaya çıkabilmektedir. CIN üç sınıfta incelenmektedir. CIN1, CIN2, CIN3. CIN1 vakalarının %60'ında, CIN2'lerin ise %40'ında normale dönme görülmektedir. CIN3'ün invazif kansere dönüşümü ortalama 10 yıl (8.1- 12.6) sürmektedir.
HPV- DNA testi bakılarak CIN3 olasılığı %99 oranında ekarte edilebilmektedir. Bu açıdan  sonucun negatif bulunması ya da düşük riskli tiplerin tespit edilmiş olması gereksiz pek çok işlem olasılığını ortadan kaldırmaktadır. HPV - DNA testi  ve PAP smear testi aktif cinsel yaşamın başlangıcından sonraki üçüncü yıldan itibaren tarama amaçlı olarak yapılmalı ve her üç yılda bir kez tekrarlanmalıdır (American Cancer Society, 2004). HPV – DNA testi (+) ise, test 6 ay sonra tekrar edilir. Test tekrar pozitifse kolposkopi yapılmalıdır.