Kolesterol ilaçlarının kullanımında yeni düzenleme

Amerika’da kolesterol düşürücü ilaçların kullanımı ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldı.
Kolesterol ilaçları önceden katı klinik kurallara göre reçete ediliyordu. Total kolesterol 240 mg / dl ve üzerinde ise, ya da LDL kolesterol 130 mg / dl üzerinde ise kolesterol ilaçları reçete edilebiliyordu.
Kolesterol ilaçlarının kullanımında temel değişim doktorların artık statinleri reçete ederken sadece kan kolesterol düzeylerine bakarak karar vermemesidir.
Kolesterol düşürücü tedavi kişiye özel olmalıdır.
Kolesterol ilaçlarının kullanımında yeni kriterler şunlardır:
1-Kişide daha önceden kalp hastalığı varsa
2-LDL kolesterol düzeyi  190mg/dl ve üzerinde ise
3-Orta yaş grubunda (40-75 yaş)  ve şeker hastalığı varsa
4-Orta yaştaki kişilerde (40-75yaş) gelecek 10 yıl içindeki kalp hastalığı riski %7.5 ve üzerinde ise
Statin grubu ilaçlar en etkili  kolesterol düşürücü ilaçlardır. Bu ilaçların kullanılması ile en iyi sonucu alabilmek için yaşam tarzında da değişiklikler yapılmalıdır. Bu yaklaşım kolesterol düzeyini en düşük düzeyde tutmaya çalışmaktan çok daha iyidir. Ayrıca tedavi sırasında belli bir hedef kolesterol düzeyinin tutturulmasına da gerek duyulmamaktadır.
Kişinin kardiyovasküler hastalık riski belirlenir.
Kadınlarda 55 yaş, erkeklerde 45 yaş üstü olmak, sigara kullanımı,  yüksek tansiyon, kolesterol ve trigliserit yüksekliği, ailede kalp krizi hikayesi olması, obesite (VKİ >25), stres, madde kullanımı araştırılır. Risk grubundaki hastalara ilaç tedavisi başlanır ve yaşam tarzı değişiklikleri yapması önerilir.
Yetişkinlerin yaklaşı 1/3’ünde risk faktörü vardır. Bu kişiler primer önlem olarak kolesterol düşürücü ilaçlardan (Statinler dahil) fayda görebilirler.
Pek çok insan risk faktörünün farkında değildir. Mesela VKİ değer 40 ve üzerinde olsa bile kişi kendini kilolu olarak görmeyebilir. VKİ değeri >35 olan kişilerde, ayrıca şeker hastalığı ve yüksek tansiyon da varsa bariatrik cerrahi (Mide bandı, mide küçültme vb) gibi operasyonlar gerekli olabilir.

Sağlıklı diyet ve düzenli yapılan egzersiz kan basıncını ve kolesterolü düşürerek kalp hastalığı riskini azaltır. Kalp sağlığının korunması için bol balık ve tam tahıl tüketin. Özellikle trans yağları ve tuzu azaltın.
Kalp sağlığını korumak için 2000 kalori bir diyette olması gereken gıdalar şunlardır:
1-Günde 4 - 5 öğün meyve
2-Günde 4 - 5 öğün sebze
3-Günde 6 - 7 porsiyon tam tahıllar
4-Günde 2 - 3 porsiyon yağsız süt ürünleri
5-Günde 4 - 5 porsiyon kuruyemiş, baklagiller
6-Günde 2 - 3 öğün sağlıklı yağlar
7-Günde 200 gram ya da daha az balık ya da tavuk
8-Tatlı ya da şekeri sınırlandırmak

Kalp sağlığının korunmasında anahtar rolde önemli bir konu da trans yağlardan uzak durulmasıdır. İnsanların üretimi olan (Doğada doğal olarak bulunmayan) bu yağ türü yiyeceklerin raf ömrünü uzatmak ve şekillendirmek için kullanılır. İşlenmiş gıdalarda ‘’hidrojene nebati yağ’’ olarak adandırılır. Amerika’da FDA tarafından yasaklanması için çalışmalar yapılmaktadır.
Orta derecede egzersiz yapılması önemlidir. Mesela haftanın 3-4 günü 40 dakika tempolu yürüyüş  ya da aerobik yapılması önemlidir.
Yetişkin bir insan 3600mg/gün tuz tüketir. Kalp ve damar sağlığınızı korumak için tuz tüketiminizi 1500mg/gün düzeyinde tutmanız daha sağlıklıdır.

Kaynak:Nov. 8, 2013, press conference with Donna Ryan, M.D., professor emeritus, Pennington Biomedical Research Center at Louisiana State University, Baton Rouge; Neil Stone, M.D., professor, medicine, Northwestern University Feinberg School of Medicine, Chicago; Neil Stone, M.D., chairman, expert panel, and professor, medicine, Northwestern University Feinberg School of Medicine, Chicago; Donald Lloyd-Jones, M.D., Sc.M., senior associate dean, chairman and professor, preventive medicine, Northwestern University Feinberg School of Medicine; Robert Eckel, M.D., professor, medicine, University of Colorado Anschutz Medical Campus, Aurora; Hector Medina, M.D., cardiologist, Scott & White Healthcare, Round Rock, Texas