Parkinson hastalığında alternatif tedavi yöntemleri nelerdir?

Koenzim Q10. Bir araştırmada PH olan kişilerde, Koenzim Q10 düzeyinin (yağda çözünen bir bileşik) düşük düzeylerde olduğu saptanmıştır.  Parkinson hastalığının erken evrelerinde olan hastalar için önerilebilecek bir besin desteğidir. Eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Bu besin desteğini kullanmadan önce , diğer ilaçlarınızla etkileşimini öğrenmek için doktorunuza başvurun.
Masaj. Masaj tedavisi, Parkinson hastalığı ile ilişkili kas gerginliğini azaltarak ve rahatlama sağlayarak, hareket sorunları yaşayan hastalar için yararlı olabilecek bir yöntemdir.
Akupunktur. Parkinson hastalarında ağrıyı azaltmada faydalı olabilir.
Tai chi. Eski bir Çin egzersizidir. Tai chi esneklik, denge ve kas gücünü artırmaya yardımcı olabilecek akıcı hareketleri içerir. Bazı Tai chi egzersizleri özel durumdaki hastalar için tasarlanmıştır.
Yoga. Hafif germe hareketleri ve pozlar esneklik ve dengeyi artırabilir. Çoğu pozlar fiziksel yeteneklere bağlı olarak, modifiye edilebilir.
Alexander tekniği. Kasların pozisyonu, dengesi ve kasların nasıl kullanıldığı üzerine yoğunlaşmayı içeren bir tekniktir.  Bu teknik, kas gerginliğini ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
Meditasyon. Meditasyon sırasında, zihin, sessizce bir fikir ya da resmin üzerinde odaklanır. Meditasyon stres ve ağrıyı azaltır, genel iyilik halini artırmaya yardımcı olur.
Müzik terapisi. Müzik terapisi rahatlamaya yardımcı olabilir. Bazı hastalarda yürüme ve konuşmayı iyileştirir.

Parkinson hastalığı önlenebilir mi?
Parkinson hastalığının nedeni bilinmemektedir. Fakat bazı çalışmalarda kahve, çay ve kolada bulunan ‘’kafein’’ adlı maddenin hastalığın oluşmasını önlemede etkili olabileceği gösterilmiştir. Ayrıca yeşilçay da PH riskini azaltabilir.