İmpetigo

İmpetigo sıklıkla bebeklerde ve 2-6 yaş arası çocuklarda görülen oldukça bulaşıcı bir deri enfeksiyonudur. Çocuklarda bağışıklık sistemi daha zayıf olduğundan enfeksiyon riski de fazladır. Çocuğun genellikle yüzünde ve burnunda kırmızı lezyonlar şeklinde görülür. Sağlıklı ciltte de görülebilir. Bazen sıyrık ve yaralarda da oluşabilir. Çocuğunuz okula antibiyotik tedavisinin başlangıcıdan 24 saat sonra(bulaştırıcılık geçtikten sonra) dönebilir.
Genellikle kırmızı akıntılı yaralar oluşur. Sarı-kahverengi kabuklanma olur. kaşıntı vardır. Sıvı dolu ağrısız kabarcıklar oluşabilir. Daha ciddi vakalarda ağrılı, iltihaplı derin yaralar oluşabilir.
İmpetigo üç tiptir;
1-İmpetigo contagiosa: En sık görülen formudur. Ağız ya da burun çevresinde görülür. Çocuğun yüzünde kırmızı bir yara olarak başlar. Daha sonra sarımsı bir sıvı akıntısı olur. İmpetigo yaraları kaşıntılıdır, fakat ağrılı değildir. Ateş bu tipte bulunmaz. Pldukça bulaşıcı olduğıundan kaşıma ile vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.
2-Bullöz impetigo: Genellikle 2 yaş altındaki bebeklerde görülür. Ağrısız sıvı dolu kabarcıklar gövdede, kol ve bacaklarda bulunur. Çevre dokular kızarık ve şiştir, fakat ağrı yoktur. Kabarcıklar açılır ve kabuklanır. Yaralar diğer formlara göre daha uzun sürer.T
3-Ektima: Daha ciddi formudur. Yara daha derin tabakalara iner. Ağrılı sıvı ve pü dolu yaralar vardır. Yarala iyileştikten sonra skar dokusu kalır. Lenf düğümlerinde şişme vardır.
Staphylococcus aureus-en sık ve Streptococcus pyogenes adlı bakterilerin oluşturduğu bir hastalıktır. İki bakteri de cilt yüzeyinde zararsız olarak bulunur. Cilt bütünlüğünün bozulduğu durumlarda daha sık görülür(egzema, kesi, sıyrık vb.)
Enfeksiyon oluştuktan sonra salgılanan toksinler cildin yapısındaki proteinleri bozarak enfeksiyon yayılımını kolaylaştırır.
Kalabalık yerlerde, okulda veya çocuk bakımı yapılan merkezlerde, sıvcak ve nemli havalarda, eşyaların paylaşılmasıyla, egzema varlığında impetigo riski artar.
Yetişkinlerde Diyabet ve bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklarda ve yaşlılarda  risk artışı vardır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz