Plasenta Dekolmanı (Eş Ayrılması)

Nadir, fakat ciddi bir medikal acildir. Plasentanın ayrılması ciddi kanama nedeni olabilir. Fetus için ise kanlanmanın bozulması nedeni ile hayati risk taşır.
20. haftadan sonra bebeğin eşinin rahime yapıştığı yerden ayrılmasıdır. 20. haftadan önce olursa düşük olarak adlandırılır.
Genellikle en önemli belirti vajinal kanamadır. Bu nedenle gebeliğin hangi döneminde olursanız olun kanama görürseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız. Hastalarda devamlı karın ağrısı, hızlı rahim kasılmaları vardır.
Risk faktörleri şunlardır:
-Hipertansiyon
-Madde kullanımı
-Gebelikte sigara ve alkol kullanımı
-Fetal kordonun kısa olması
-Rahim anormallikleri
-Plasenta dekolmanı hikayesi
-Çoğul gebelikler
-Plasenta anormallikleri
-Şeker hastalığı
-Kaza veya karın bölgesine trauma


Plasentayı tekrar rahim duvarına yapıştırmak mümkün değildir. Hafif ayrılma varsa ve bebekte sıkıntı yoksa, annenin yatak istirahati ve yakın takibi önemlidir.Gerekirse hastanede takibi yapılır. Eğer fetal gelişim yeterli ise doğum planlanabilir. Yeterli değilse 28-34.haftalar arasında kortikosteroid enjeksiyonu yapılarak bebeğin akciğer gelişimi sağlanır.
Eğer hastada kanama alanı fazla ise bebeğin ve annenin hayatını riske atmamak için acil sezeryan gerekir.
Eğer plasenta dekolmanı fark edilmezse bebekte beyin hasarı ve ölü doğum riski artar. Eğer kanama fazla ise gebe şoka girebilir. Bu da hayati organlarını etkiler. Bazen histerektomi(rahim alınması) gerekebilir
Plasenta ayrılması engellenemez fakat risk faktörlerinden uzak durulması gerekir. Plasenta ayrılması olan kadınlar diğer gebeliklerinde daha yakından takip edilmelidir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz