Aft (Ağız Yarası)

Aft ağız içinde küçük, ağrılı yaraların (ülserlerin) varlığıdır. Bazı kişilerde bu aftlar tekrarlama eğilimindedir. Tekrarlayan aftöz stomatit (aft veya aftöz ülser) genellikle çocukluk çağında başlar ve sık sık tekrarlama eğilimindedir.
Ağız yaralanma, stres ve bazı gıdalar yaraları tetikleyebilir.
Ağızda yanma ağrı vardır, bir-iki gün sonra yumuşak doku üzerinde pamukçuk gelişir.


Tekrarlayan aftöz stomatit (RAS) çok yaygındır. Nedeni bilinmemektedir, ailesel bir özellik gösterir.  Bu kişilerde sık sık ağız içinde yaralar tekrarlar.
Birçok faktör atakları başlatabilir:
-Ağız yaralanması, stres (sınav öncesi vb.)
-Bazı gıdalar (özellikle çikolata, kahve, fıstık, yumurta, tahıllar, badem, çilek, peynir ve domates)
-Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler (Mesela AIDS)

Bilinmeyen nedenlerden dolayı, hamile kadınlarda, doğum kontrol hapı kullananlarda ve tütün ürünleri kullanan kişilerde daha az görülür.

Ağız içinde ağrı ve yanma sonrası 1-2 gün içinde yara oluşur. Yaralar sarı-gri merkezi ve kırmızı kenarlıklı, sığ yuvarlak veya oval lekeler olarak görünür.  Blister (baloncuk) oluşturmaz). Ağrı yaranın küçüklüğüne göre oldukça şiddetlidir. Genellikle 10 gün içinde kendiliğinden geçer , yara izi bırakmaz. Büyük aftlar daha ağrılıdır, daha uzun sürede iyileşir ve daha nadir görülür.

Tedavida klorhexidin içeren ağız gargarası önerilir.
Çok aft varsa, bazen deksametazon gibi bir kortikosteroid durulama olarak uygulanır. Daha az aft yaraları varsa, fluocinonide  ya da klobetazol gibi diğer kortikosteroidler tavsiye edilir. Aftın çıkacağı hissedildiğinde hemen kortikosteroidli garagara kullanılır. Bu işe yaramazsa ağızdan kortikosteroid alınabilir. Fakat  kortikosteroid kullanımında lezyonların herpes simplex enfeksiyonuna bağlı olmadığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde kortikosteroid kullanımı ile herpes simplex lezyonları ve şiddetinde artış söz konusu olabilir.

 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz