Amipli Dizanteri

Giardia enfeksiyonu(Giardiyazis) su kaynaklı bir sindirim sistemi enfeksiyonudur. Dünyada her yerde bulunur. Özellikle güvenli olmayan suların kullanımı ve hijyen şartlarının iyi olmaması enfeksiyona zemin hazırlar. Giardia Lamblia mikroskopik bir parazittir. Derelerde, göllerde, yüzme havuzlarında ve belediyeye ait sularda bulunabilir. Giardia enfeksiyonu birkaç haftada bağırsaklardan temizlenir. Fakat sindirim sistemi problemleri parazitin temizlenmesinden sonra uzun süre devam eder. Bazı ilaçlar tedavide etkilidir. Fakat herkes ilaçlara iyi yanıt vermeyebilir. Hastalığın önlenmesi en iyi korunmadır.
Sulu ve kötü kokulu dışkılama vardır. İshal bazen yağlı görünümde olabilir. Karın ağrısı ve kramp, kötü kokulu geğirme, bulant ve kilo kaybı sıktır. Bazı kişiler herhangi bir enfeksiyon bulgusu olmadan paraziti taşıyabilir ve başka kişilere bulaştırabilirler. Şikayetler genellikler giardianın vücuda girmesinden 1-2 hafta sonra başlar. Şikayetler 2-4 hafta devam eder. Bazı kişilerde daha uzun süren şikayetler olabilir. Bazı kişlerde de tekrarlayabilir.
Giardia parazitleri insan ve hayvanların bağırsaklarında yaşar. Mikroskopik parazitler dışkıyla atılmadan önce sert bir kılıf oluşturur ve kist haline gelir. Bu şekilde sindirim sistemi dışında aylarca kalabilir. Bağırsak içinde kistin kılıfı çözülür.
Giardia enfeksiyonu üç şekilde bulaşabilir:
1-Kirli suların içilmesi: İnsan ve hayvan dışkılarının göllere, derelere, yüzme havuzlarına bulaşmasıyla oluşur. İshali olan kişiler ve bezli bebekler kaza sonucu gölleri ve yüzme havuzlarını kirletebilirler.
2-Kirlenmiş gıdaların yenilmesi: Daha az görülen bir bulaşma yoludur. Kirli ellerle yemek hazırlanması ya da çiğ yenecek gıdaların kirli sularla yıkanması bulaşma nedeni olabilir.
3-İnsanlar arası temas: Çocuk bezi değiştiren kişiler özellikle risk altındadır. Çocuk bakı evlerinde tuvalet temizliği sonrası hijyenik şartların sağlanamaması bulaşma riskini artırır.

Giardia enfeksiyonu çocuklarda daha sık görülür. Özellikle çocuk gündüz bakım evlerinde kalıyorsa hijyen kurallarına dikkat edilmemesi çocuklarda enfeksiyon riskini artırır. Güvenli içme sularına ulaşamayan insanlarda daha sık görülür.
Giardia enfeksiyonu genellikle gelişmiş ülkelerde ölümle sonuçlanan bir hastalık değildir. Fakat bebeklerde ve küçük çocuklarda uzun süreli komplikasyonlara neden olabilir. En sık görülen komplikasyonlar şunlardır:
1-Dehidratasyon(sıvı kaybı): İshal şiddetli ise ve kaybedilen sıvı yerine konulmazsa ciddi olabilir.
2-Büyüme ve gelişme geriliği: Beslenme bozukluğu(malnütrisyon) yaparak çocuğun fiziksel ve zeka gelişimini etkileyebilir.
3-Laktoz intoleransı: Giardia enfeksiyonu geçiren pek çok hastada süt şekerini sindirememe sorunu yaşanabilir. Enfeksiyonun temizlenmesinden sonra uzun süre devam edebilir.
Tanı:
Genellikle dışkının direk mikroskopik incelemesinde kamçılı görünümlü Giardia parazitlerinin görülmesi tanı koydurucudur.
Tedavi:
Çocuk ve yetişkinlerde eğer hastanın şikayeti yoksa ve hastalığı bulaştırma sorunu yoksa tedaviye gerek yoktur. Hafif şikayetleri olan pek çok kişide enfeksiyon birkaç haftada kendi kendine düzelir.
Ciddi şikayetler varsa veya enfeksiyon geçmiyorsa tedavi verilir. Bu tedaviler şunlardır:
1-Metronidazol(Flagyl): Tedavide en sık kullanılan ilaçtır. Ağızda metalik bir tat bırakabilir ve bulantı ghissi yapabilir. Bu ilaçla birlikte alkol alınmamalıdır.
2- Tinidazole(Fasigyn): Tek dozda kullanılabilir. Metronidazole benzer yan etkileri vardır.
3- Nitazoxanide(Alinia): Sıvı formfadır. Çocuklar için kullanımı daha kolaydır. Bulantı, şişkinlik, gözlerde sarılık ve idrar renginin sarı olması gibi yan etkileri vardır.
Gebelikte önerilebilecek ilaçlar sınırlıdır. Gebenin hafif şikayetleri varsa gebeliğin ilk üç ayının geçmesi beklenir. Bundan sonraki dönemde tedavi konusunda doktorunuzla görüşmelisiniz.
Hastalığın önlenmesinde alınacak önlemler:
1-Ellerinizi yıkayın: Pek çok enfeksiyonun önlenmesinde en etkili yöntemdir. Tuvalet sonrası, çocuk bezini değiştirdikten sonra, gıdaları hazırlamadan ve yemeden önce eller yıkanmalıdır.
Sabun ya da su müsait değilse, alkol bazlı bir dezenfektan ile ellerinizi iyice ovmalısınız.
2- 70 derecede 10 dakika kaynatmadan göllerden, derelerden, kaynaklardan asla su içmeyin.
3-Yüzme havuzlarında, göllerde ve derelerde yüzerken su yutmamaya çalışın ve ağzınızı kapalı tutun.
4-Şişelenmiş kapalı suları içme suyu olarak tercih edin. Dişlerinizi kaynamış ya da kapalı sularla fırçalatın. Açık sulardan hazırlanmış buz kullanmayın. Çiğ sebzelerden ve meyvelerden uzak durun.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz