Anafilaksi nedir?

Birçok alerjen anafilaksiye neden olabilir. Anafilaksi, alerjenle karşılaştıktan sonra genelde ilk iki saat içinde ortaya çıkar. Deri döküntüleri, vücudun belli bölgelerinde şişmeler, nefes darlığı, hışıltı, boğazda sıkışma hissi, ötme sesi ve öksürük, şok hatta ölüme kadar giden alerjik bir reaksiyondur. Bazen belirtiler saniyeler içinde bile ortaya çıkabilir.

Anafilaksi  nedenleri :
1-Besinler
2-Arı zehiri
3-İlaçlar
4-Diğer nedenler (Sebep bazen bilinemeyebilir)

Anafilaksi dakikalar içinde ortaya çıkar ve çok hızlı seyreder.
Hastalığın tedavi aşamasında bizim için saniyeler bile önemlidir. Daha önceden bilinen besin anafilaksisi ya da arı anafilaksisi olan hastalara genellikle adrenalin iğnesi  verilir. Bu ilk yapılması gereken tedavidir. Anafilaksi başlar başlamaz hemen adrenalin tedavisi yapılmalıdır. Adrenalin uygulamasından sonra da hastadaki belirtilere, bulgulara göre birçok ilaç kullanılabilir. Adrenalin ek dozları gerekebilir.
Çocukların anafilaksiyle okulda, evde, sokakta her an karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda hastaneye yetişinceye kadar anında müdahale çok önemlidir. Hemen adrenalin tedavisi yapmak gereklidir. Eğer tedavi hemen yapılırsa bulgularda hemen düzelme olur. Bundan sonra 6-8 saatlik gözlem için bir sağlık kuruluşunda takibi yapılmalıdır. Bazen ikinci doz adrenalin gerekebilir.

 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz