Ankilozan Spondilit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ankilozan spondilit hastalığında omurga eklemleri arasında iltihaplanma sonucu birleşme olur ve hareket kısıtlanır. Kambur şeklinde bir görünüm olur. Ciddi formlarda başı yukarı kaldırmak ileriye bakmak zorlaşır. Erkeklerde daha sık görülür. Erken yetişkinlikte şikayetler başlar. Göz ve bağırsaklarda da iltihaplanma olabilir.Tedavisi yoktur. Fakat tedavi ile ağrı azaltılabilir ve spondilit bulguları hafifler.

Sabah yataktan kalkınca veya hareketsiz kalınca ağrı ve hareket kısıtlılığı olur. Şikayetler başlangıçta hafiftir.
HLA-B27 geni ile ilgilidir. Bu geni taşıyan kişilerde ankilozan spondilit riski artmıştır.
Fakat bu geni taşıyan kişilerde ankilozan spondilit hastalığı bulunmayabilir.
Gözlerde iltihaplanma(üveit) sık görülen bir komplikasyondur. Işığa hassasiyet, bulanık görme, gözlerde ağrı görülebilir. Omurga kemikleri arasında küçük kırıklar görülebilir. Nefes almada zorluk yaşanabilir(kaburgalar etkilendiğinde). Kalp problemleri yaşanabilir. Kalbin büyük atardamarında(aorta) iltihaplanma bu damarda genişlemeye neden olabilir.

Tanı:
Röntgen filmleri çekilir. Fakat erken dönemde herhangi bir bulgu olmayabilir.
Tomografi çekilebilir.
MRI grafisi kıkırdak dokusunu daha iyi gösterir.
Laboratuar testlerinde iltihaplanma araştırılır. HLA-B27 geni araştırılır.

Tedavi:
Tedavide amaç ağrı ve sertliğin giderilmesidir. Ayrıca omurgada deformasyon engellenmeye çalışılır. Hastalık eklemlerde kalıcı hasar yapmadan önce tedaviye başlanırsa, tedavinin etkinliği daha fazladır.
1-İlaçlar:
-NSAID(Nonsteroidal anti-inflammatory drugs): Tedavide en sık kullanılan ilaçlardır. Naproksen ve İndometasin gurubu ilaçlar tercih edilir. Ağrı ve iltihabı azaltır. Sindirim sisteminden kanama riski vardır.
-TNF-alfa inhibitörleri NSAID ilaçlarına yanıt alınamadığında kullanılabilir. TNF-alfa vücutta iltiplanma durumunuda oluşan bir maddedir.Ağrı, sabah sertliği ve eklemlerde sişmeyi azaltır.Bu amaçla kullanılan ilaçlar şunlardır; etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade), adalimumab (Humira), golimumab (Simponi). Bu ilaçları kullanan hastalarda tüberküloz mikrobu aktifleşebilir. Ayrıca bazı nörolojik bozukluklara neden olabilir. Cilt altına ya da damar içine uygulanan ilaçlardır.
2-Fizik tedavi: Yararları fazladır. Fizik kuvveti artırır. Ekemlerin hareket kabiliyeti artar. Vücut duruşu düzelir. Nefes egzersizleri akciğerlerin kapasitesini artırır. Hastalık ilerlese bile uygun uyku ve yürüme pozisyonları, sırt ve karın egzersizleri dik duruşu korumaya yardımcı olacaktır. Eklemler birleşse bile dik duruş pozisyonunda birleşme olacaktır. Eğilme olmayacaktır.
3-Cerrahi: Pek çok hastada cerrahi tedavi gerekmez. Ciddi ağrı ve şekil bozukluğu varsa cerrahi tedavi uygulanabilir. Kalça eklemi etkilenirse değiştirilebilir.
Sigara içilmemelidir. Akciğer kapasitesini azaltabilir. Ankilozan spondilit hastaları için risklidir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz