Anne Sütünü Artırma Yöntemleri

Yeni doğum yapan anneler, emzirmeye başlarken sütün bebeğe yeterli gelip gelmediği konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Erken dönemde memelerden yeterince süt gelmeyebilir. Başarılı bir emzirmenin sağlanabilmesi  için en önemli iki şey bebeğin meme başını iyi kavraması ve yeterince memede kalmasıdır. Bu şekilde refleks olarak anne sütünün gelmesi sağlanacaktır. Bazen doğum sonrası erken dönemde bebeğin yeterince doymasını sağlamak amacıyla mama takviyesine ihtiyaç duyulabilir. Bu dönemde bebeğin idrar çıkışı takip edilmelidir. Mama takviyesi yapılacaksa, kaşıkla yavaş yavaş verilmelidir. Biberon kullanılmamalıdır.  İdame döneminde bebeğin beslenme ihtiyacı ana olarak mamadan karşılanırsa, memelerin boşalması ve tekrar sütle dolması  zorlaşır, bu da süt üretiminin azalmasına ve durmasına neden olabilir.

Anne sütünün artırılması için dikkat edilecek birkaç önemli husus vardır:
1-Daha sık ve uzun süreli emzirme, emzirme refleksi ile beyinden süt üretimini ve salınımını artırıcı hormonların üretimi sağlar. Doğal olarak süt üretimi artar.
2-Bol sıvı alın ve sulu gıdalar tüketin. Yeterli sıvı alınması süt üretimini artırmaz, fakat vücudun susuz kalmamasını sağlar.
3-Doğum sonrası yorgunluk ve dinlenme ihtiyacı vardır. Yenidoğan bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için anne uykusuz kalabilir ve bitkin düşebilir. Bu da süt miktarını azaltabilir. Mutlaka gerekirse dışarıdan yardım alarak yeterli bir uyku ve dinlenme sağlanmalıdır.
4-Doğum sırasında alınan kiloların verilmesi bir miktar zaman alabilir. Fakat kiloların verilmesi için özellikle diyet yapılmamalıdır. Bu süt üretimini azaltabilir.
5.Aktarlarda satılan’’kaynar’’ adı verilen bitkisel karışım kaynatılır, bir miktar şeker konur ve üzerine dövülmüş ceviz konarak günde 3-4 bardak içilir.
6-Çemenotundan(Tohum kısmı kullanılır) hazırlanan çaylar ya da çemenotu kapsülleri anne sütünün artmasına yardımcı olur.
7-Milk thistle(deve dikeni) sütü artırıcı çay olarak içilebilir.

Emziren annenin beslenmesinde dikkat etmesi gereken konular:
-Kalsiyum yönünden zengin süt, yoğurt ve peynir düzenli olarak yenilmelidir.Özellikle bir bardak süt ya da bir kase yoğurt üç porsiyona denk gelecek şekilde tüketilmeye çalışılmalıdır.
-Her gün 1 tane yumurta(haşlanarak tercih edilir) yenilmelidir ve beyaz et,kırmızı et (3 adet köfte büyüklüğünde) en az bir öğünde tüketilmeye dikkat edilmelidir.
-Kuru baklagiller (kurufasülye, nohut, mercimek) ve bulgur içeren yemekler yenir.Ayrıca portakal, mandalina, domates,maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerin yenilmesine dikkat edilmelidir.
-Yemeklerde iyotlu tuz kulanımına dikkat edilmelidir.İyot sadece deniz balıklarında bulunduğundan iyodun yeterli alımı sadece iyotla zenginleştirilmiş tuzla sağlanabilmektedir.
-Günde 4-6 adet ceviz yenildiğinde omega3 ihtiyacı karşılanmış olur.Ya da bunun yerine baklıkyağı kapsülleri alınarak anne sütünün bebeğin beyin gelişimine olan olumlu etkisi artırılabilir.
-D vitamini besinlerde almak mümkün olmadığından,güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması D vitamininin vücutta üretimini sağlar.Bu nedenle emziren anneler günde yarım saat kadar kol ve nbaklarını güneşlendirmeye özen göstermelidir.
-Kuru meyveler ve kuru yemişler hem enerji verir,hem de demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengindir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz