Anti müllerian hormon(AMH)

Menopoz durumunun tayininde ve özellikle erken menopozun tanısında yararlı bir testtir. Tüp bebek ya da infertilite tedavilerinde yumurtalık rezervinin ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde önemlidir. Ayrıca polikistik over sendromunda, seksüel gelişim bozukluklarında(ambigious genitalia), bebek ve çocukların testis fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. AMH salgılayan granüloza hücreli tümörlerin tanısında da kullanılmaktadır. AMH düzeyleri 2 yaş altı erkeklerde yüksektir, ergenliğe kadar zamanla azalır ve ergenlikte hızla serum seviyesinde düşme gözlenir. Kız çocuklarında ise AMH ergenliğe kadar düşükür.
Adet döneminin herhangi bir gününde bakılabilir. Gebelikten ve hormon ilaçları kullanımından etkilenmez. Menopozdaki kadınlarda veya herhangi bir nedenle erken over yetmezliği gelişen kadınlarda(kanser kemoterapisi dahil) AMH düzeyleri genellikle saptanabilir düzeyn altındadır( AMH düzeyleri yüksek olan kadınların Yumurtlama yanıtı daha iyidir ve daha kaliteli yumurta elde edilebilir. Polikistik over sendromu(PKOS) olan kadınlarda küçük folikül sayısı fazla olduğundan AMH düzeyi de artar. AMH düzeylerinin PKOS’da 2-5 kat yüksek olması yumurtlama bozukluğu ve düzensiz adetle ilişkilidir. Hiperstimülasyon gelişen kadınlarda AMH düzeyleri belirgin olarak yüksektir.
AMH ve Over rezervi arasındaki ilişki nasıldır?
AMH düzeyleri, kadınlarda over rezervini (yumurtalıklardaki folikül havuzunu) belirlemekte kullanılır. Özellikle IVF(Tüp Bebek) tedavilerinde başarı şansını belirlemede oldukça önemlidir. Kabaca 2-5 ng / ml arasındaki AMH düzeyleri artmış tüp bebek başarısı ile ilişkilidir.
Normal > 1 ng / ml
Artmış (Sıklıkla Polikistik over sendromunda) > 3 ng / ml
Düşük normal 0.7-0.9 ng / ml
Düşük 0.2-0.6 ng / ml
Son derece düşük < 0.2 ng / ml

Ambigious cinsiyet gelişimi olan çocuklarda AMH düzeyi önemlidir. İnmemiş testis varlığında (Kriptoşidizm) AMH düzeyinin yüksek olması testislerin varlığını gösterir.Eğer AMH çok düşükse testislerin olmadığı(anorşiya) anlamına gelir.
Granüloza hücreli tümörlerde AMH takibi yapılarak tedavinin başarısı ve rekürrens kontrol edilebilir.
Referans değerler:
Erkeklerde:
<2 yaş: 14-466 ng/mL
2-12 yaş: 7.4-243 ng/mL
>12 yaş: 0.7-19 ng/mL
Kadınlarda:
<2 yaş: <4.7 ng/mL
2--12 yaş: <8.8 ng/mL
13-45 yaş: 0.9-9.5 ng/mL
>45 yaş: <1.0 ng/mL

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz