Makaleler

Apandisit

Hastalarda karın ağrısı sağ alt kadrandadır. Tipik olarak en fazla Mc Burney noktası da denilen noktadadır. Bu nokta anterior superior iliak spine(kalça kemiğinin en üst çıkıntısı) ile göbek deliği arasına çizilen çizgiyi üçe bölen iki noktadan dış altta kalan noktadır.

 

 

Apendiks nedir?
Apendiks, sağ alt karın bölgesinde kalın bağırsaktan dışarı uzanım gösteren parmak şeklinde(kese benzeri) bir oluşumdur. Apendiks dokusunun iltihabı ve pü ile dolu olması durumuna apandisit denilmektedir. Apendiksin vücutta bilinen bir fonksiyonu yoktur.

 

Apandisit şikayetleri nelerdir?
Apandisitte tipik olarak ağrı göbek çevresinde başlar ve sonra sağ alt karın bölgesine geçer. Genellikle ağrı 12-18 saat içinde zamanla artar ve çok ciddi bir ağrı yapar. Her yaş grubunda görülebilir fakat en sık 10-30 yaşları arasında görülür. Standart tedavi apendiksin cerrahi olarak çıkartılmasıdır.
Alt karın bölgesinde şiddetli ağrı vardır. Birkaç saat içinde ağrı şiddetlenir. Bulantı, kusma, iştah kaybı, düşük dereceli ishal olabilir. Küçük çocuklarda ve gebelerde ağrı farklı yerlerde olabilir.
Genellikle enfeksiyona, sert bir gıda parçasına ya da sert bir dışkıya bağlı olarak apendiksin ağzının kapanmasına bağlı veya bilinmeyen bir nedenle apendiks içinde iltihaplanma oluşur. Her durumda apendiks içindeki bakteriler hızla çoğalır ve iltihaplanma artar, apendiks hızla şişer. Tedavi edilmediğinde ruture olur(patlar) ve tüm karnın içi iltihapla dolar(peritonit).
Bazen karın içerisinde abse oluşumuna da neden olabilir.
Apandisit ağrısı zamanla değişir. Bu nedenle tanı koymak bazen zor olabilir. Başka nedenlerle de karın ağrısı olabilir.

Apandisit tanısı nasıl konur?
Fizik muayene yapılır. Muayene sırasında karında istemsiz kasılma(defans) ve karına bastırıldığında ve çekildiğinde ağrının artması(rebound) araştırılır. Rebound alttaki peritonun(karın zarının) iltihaplanmış olduğunu gösterir.
Kan sayımında beyaz kan hücrelerinde artışa bakılır. Bu da enfeksiyonu gösterir.
İdrar testinde enfeksiyon varlığı araştırılır. Ayırıcı tanı için gereklidir.
Karın ultrasonu yapılarak apendiks alanı değerlendirilir. (Şişme, sıvı varlığı vb.)

Tedavi:Tek redavi yöntemi ameliyattır.
Apandisit ameliyatı nasıl bir ameliyattır?
Apandisit ameliyatı açık veya kapalı operasyon şekinde yapılabilir. Laparoskopik cerrahi her vaka için uygun olmayabilir. Mesela apendiks patlarsa veya abse oluşumu varsa bu durumda laparoskopi uygun bir seçenek olmaz. Açık ameliyatla karın boşluğu tamamen temizlenebilir. Eğer apendiks patlarsa veya abse oluşumu varsa bazen drenaj yapılır, antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon kontrol altına alınır ve bir kaç hafta sonra apandektomi oprerasyonu yapılabilir. Ameliyat sonrası 1-2 gün hastanede kalınabilir.

Apandisit ameliyatı  sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
1-En az 10-14 gün aktiviteler sınırlandırılmalıdır. Yavaş yavaş hafif yürüyüşlere başlanabilir. İhtiyaç duyduğunuz zamanlarda uyumanız iyileşme sürenizi kısaltacaktır.
2-Öksürürken karın bölgesi desteklenir. Gülme veya öksürmeden önce karına bir yastıkla destek uygulanabilir.
3-İlaçlara rağmen ağrınız devam ediyorsa doktora başvurmalısınız.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz