Asperger Sendromu

Asperger sendromu kişinin sosyalleşmesini ve diğer kişilerle iletişim kurmasını engelleyen gelişimsel bir problemdir. Asperger senromu olan çocuklar sosyal olarak farklıdırlar ve özel konularda aşırı ilgilidirler.

Asperger senromu, otistik hastaların bulunduğu gruba dahil edilmekle birlikte, bu gurup hastalıkların daha hafif bir formudur. Asperger senromunun kesin tedavisi olmamakla birlikte
çocuğunuzun sosyal ortamlara daha rahat katılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tek taraflı uzun konuşmaya eğilimlidirler, göz kontağı yapmazlar, yüz ifadeleri azdır, anormal vücut duruşu ve işaretleri olabilir. Bir ya da iki dar konuya aşırı aşırı ilgi gösterirler(Mesela yılanlar, futbol sıralamaları, hava vb.). Başkalarının duygu ve düşüncelerini anlamıyor gibi görünürler. Monoton ve hızlı konuşma vardır. Koordinasyon zayıftır, beceriksizce yürürler.
Diğer otizm hastalarından farklı olarak dil gelişimleri ve büyüme gelişme evreleri normaldir. Yani 2 yaşına kadar tek kelimeleri söyler, 3 yaşına kadar cümle kurar. Fakat bu çocuklar konuşmayı devam ettiremezler. Arkadaşlıklara ilgileri yoktur. Erken çocuklukta oldukça hareketlidirler.
Sebebi bilinmemektedir. Beyin yapısındaki değişiklikler asperger sendromuna neden olur. Erkek çocuklarında çok daha fazla görülür. Çocukluk aşıları asperger sendromu ve diğer otizm vakaları ile ilişkili bulunmamaıştır.

Tanı:
Asperger sendromu tanısının konulmasında kriterler:
1-Dil gelişiminde gecikme olmaması
2-Göz kontağı kuramama
3-Arkadaşlık kuramama
4-Bir nesneyle fazla ilgilenme
5-Anormal vücut duruşu ve sosyal ifadeler
6-İnteraktif oyunlar oynamama
7-Değişikliklere direnç gösterme

Bazen DEHB veya diğer problemlerle karışabilir. Bu da tanı konulmasını geciktirebilir.

Tedavi:
Temel belirtiler tedavi edilememektedir. Fakat pek çok çocuk mutlu ve iyi uyumlu yetişkin olarak hayatlarına devam ederler.
Pek çok çocuk erken ve özel önlemlerden(davranış düzenlemesi ve sosyal beceri eğitimi) fayda görür.
Tedavi seçenekleri şunlardır:
1-İletişim ve sosyal beceri terapisi: Normal ritimde konuşma öğretilir. Konuşmayı anlama, göz kontağı kurma, vücut duruşu gibi pek çok alanlarda iyi gelişmeler kaydederler.
2-Bilişsel davranış terapisi: Problemli davranışların düzeltilmesine yönelik uygulamadır. Anksiyete tedavi edilir Yeni ortamlara uyum sağlayabilmesi ve problemlerle başa çıkması sağlanır.
3-İlaçlar: Asperger sendromunun tedavisi için özel bir ilaç yoktur. Bazı ilaçlar bazı şikayetleri iyileştimede yardımcı olarak kullanılmaktadır.
-Aripiprazole (Abilify): Asperger sendromuna bağlı irritabilitenin tedavisinde verilir. Kilo artışe ve kan şekerinde artış yapabilir.
-Guanfacine (Intuniv): Hiperaktivite ve dikkatsizlik şikayetlerinin azaltılmasında etkilidir. Baş dönmesi, duyarlılık artışı, başağrısı, kabızlık ve yatak ıslatma yan etkileri olabilir.
-Selektif serotonin geri alım inhibitörleri(SSRI)- fluvoxamine (Faverin): Asperger sendromuna bağlı depresyonun tedavisinde verilir. Yerinde duramama ve ajitasyon yapabilir.
-Risperidone (Risperdal): Ajitasyon ve irritabilite için verilir. Kan kolesterolü ve kan şekeri seviyelerini artırabilir. Burun akıntısı, uyku problemleri ve iştah artışı yapabilir.
-Olanzapine (Olfrex): Tekrarlayan davranışları önlemede kullanılır. İştah artışı, baş dönmesi ve kilo artışı yapabilir. Kan kolesterolü ve kan şekeri seviyelerini artırabilir.
-Naltrexone (Ethylex): Bazen bu ilaç alkoliklere alkolü bırakmaları için kullanılır. Asperger sendromunda tekrarlayan davranışların önlenmesinde kullanılır. Günümüzde günlük 2-4mg gibi düşük dozlarda uygulanması yaygınlaşıştır. Fakat bu dozlarda etkinliği tam bilinmemektedir.

Alternatif yaklaşımlar:
Günümüzde ağır metallerin vücuttan atılması için uygulanan şelasyon tedavisi adı altında önerilen işlemlerin hastalığın tedavi protokolünde yeri yoktur. Bu tedaviler çocuğun böbreklerine zarar verebilir. Dehidratasyon (Sıvı kaybı) yapar ve ölüm riski vardır. Alternatif tedavileri araştırırken daha etkili olabilecek davranış terapilerini göz ardı edebilirsiniz.
Diğer alternatif tedavi yöntemleri:
1-Melatonin: Asperger sendromunda uyku problemleri yaygındır. 3mg yatmadan 30 dakika önce verilebilir. Çocuğun uyku uyanıklık dönemlerini düzenler. Olası yan etkileri, aşırı uyku hali, baş dönmesi ve baş ağrısıdır.
2-Diğer diyet takviyeleri:
Otizm sendromu ve Asperger sendromunda pek çok diyet takviyeleri uygulanmaktadır.
B6 ve magnezyum takviyesi
C vitamini(genellikle diğer vitaminlerle birlikte)
Carnosine
Omega 3 yağ asitleri
Bu takviyelerin tedavide başarıları net bilinmemektedir.
3-Sakınma diyetleri
Gluten ve kazein içermeyen diyetler ebeveynler tarafından uygulanmaktadır. Tedavide etkinliği konusunda net bulgular yoktur. Bu tür bir diyet uygulandığında çocuğun gerekli besinleri alabilmesi için mutlaka diyetisyen kotrolünde uygulanmalıdır.

Sekretin: Bir sindirim sistemi hormonudur. Tedavide etkinliği araştırılmış, fakat belirgin bir yararı saptanamamıştır.
Hiperbarik oksijen tedavisi, bağışıklanma tedavileri, antibiyotikler, mantar ilaçları, masaj, transkraniyal manyetik stimülasyon gibi tedavi yaklaşımları objektif kanıttan uzaktır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz