Atlet Ayağı (Tinea Pedis)

Atlet ayağı özellikle sporcularda, uzun süre kapalı ayakkabı giyen kişilerde görülen bir mantar hastalığıdır. Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında veya koruyucu deri hasar gördüğünde ciltte normalde zararsız olarak bulunan mantar hücreleri deride iltihaba, deri soyulmalarına, kızarıklık ve kaşıntıya neden olur. Bazen mantar enfeksiyonu tırnak yatağına yerleştiğinde tırnaklarda kalınlaşma ve renk değişimi olabilir.
-Her şeyden önce ayaklar temiz tutulmalı, olabildiğince açık havadar ayakkabılar tercih edilmelidir. Nemli ortamlarda tedavi de zorlaşır. Plastik ve hava almayan ayakkabılardan kaçınılmalıdır.
-Banyo sonrası ayaklar batikonlu su içerisinde bir miktar dinlendirilir. Ayakların, özellikle ayak aralarının kuru tutulması çok önemlidir.
-Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz konularak hazırlanacak ılık suda ayaklar yarım saat tutulur. Sonrasında ayak araları kurulanır. Üzerine Bir miktar karbonat toz şeklinde sürülür.
-Sirke ve su karışımı (4 çay bardağı suya bir çay bardağı karıştırılarak hazırlanır) içerisinde ayaklar yarım-bir saat arası dinlendirilir.
Tırnak mantarı varsa, yukarıda yazılan önlemlere rağmen devam eden mantar enfeksiyonu varsa veya ağrı ve şişlik artıyorsa medikal yardım alınmalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz