Atopi ve Alerji

Sıklıkla alerjisi olan hastaların atopik olduğu söylenmektedir. Peki bu ne anlama gelmektedir? Atopi ile alerji aynı şey midir?

Atopi : Alerjenlere (polenler, ev tozu akarları, küf, kedi tüyü, gıdalar vb) yanıt olarak, vücutta yüksek miktarda IgE üretimi olmasıdır. Atopik hastalıklarda genetik yatkınlık çok önemlidir. Yani alerjenlere karşı IGE üretebilmeniz için annenizde ya da babanızdan bu genetik yatkınlığı kalıtım yoluyla almanız gerekir. Atopi, alerjinin oluşabilmesi için duyarlılaşmayı sağlayan mekanizmadır. Atopi genellikle bulgu vermez. Atopik kişiler  alerjenlere rastladıkları zaman belirti göstermez. Bir kişinin yakınlarından birinde allerji varsa, o kişi atopik olabileceğinden şüphelenebilir. Atopiyi tanımlayabilmenin tek yolu, özel alerjenlerle temas edilmesi halinde serumda artmış IgE düzeyinin saptanmasıdır. Yani atopi alerji gelişiminin olabilmesi için gereken bir durumdur ama kendisi alerji demek değildir.

Alerji,  kişi duyarlı olduğu alerjenler ile temas ederse allerji belirtileri gelişir.
Yani alerjik olan kişiler mutlaka atopik özellik gösterir. Ancak atopik iseniz mutlaka alerji geliştireceksiniz anlamına gelmez. Atopik kişilerin farklı yanıtlarının olmasının nedeni bilinmemektedir. Bazı çevresel faktörler, genetik yatkınlığı olan atopik kişilerde, çeşitli alerji türlerini geliştirmelerine neden olmaktadır. Alerji gelişimine atopik yatkınlık ve IgE üretimine neden olmayan çevresel faktörler neden olmaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz