Bacak Krampları

Bacak krampları, baldır (alt arka bacak) kaslarında görülür. Ani olarak kasların ağrılı olarak kasılmasıdır. Genellikle dinlenme halinde olur, özellikle geceleri daha sık olur. Gebelerde ve yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Bazı durumlarda hiçbir sebep yokken bacak krampları olabilir, bazen de başka rahatsızlıklara bağlı olarak gelişir.
En sık görülen nedenler:
-İlaçlar
-Kaslarda fazla yorulma
-Vücudun susuz kalması
-Diyaliz hastaları
-Gebelik
-Guatr hastalığı (hipotiroidi)
-Kalp damar hastalıkları (bacak damarlarında dolaşım bozukluğu)
-Aşırı alkol alımı

Tedavi:
-Vücudun su ihtiyacı günde 6-8 bardak su ile karşılanmalıdır.
-Yatarken baldır kaslarının kasılmadan rahat bir pozisyonda kalması önemlidir.Bunun için ayakların ucu aşağıya  doğru bakmamalıdır.
-Vücutta kalsiyum / magnezyum ve soyum / potasyum dengesinin sağlanması önemlidir. Bu açıdan gece yatmadan önce 1 bardak süt  içilmesi ve gün içerisinde potasyumdan zengin muz yenilmesi ve mineral deposu 1-2 adet doğal kaynak suyu tüketilmesi bacak kramplarının tedavisinde faydalı olacaktır.
-Baldır kasını güçlendirecek  germe egzersizleri de bacak kramplarının iyileşmesinde faydalı olacaktır.
Bunun için bir bacak diğer bacağın önünde ayakta durulur.Ön ayak dizden hafifçe kırılarak, arka ayağın topuğu yere değdirilir.Ön bacak biraz daha kırılarak arka baldır kaslarında,çok zorlamadan bir germe hissi sağlanır.Bu sırada bir duvara ya da bir sandalyeye tutunarak destek alınabilir.15 saniye beklenir.Diğer ayağa geçilir.her bir  ayakta üçer kez tekrarlanır.

-Kramp girdiği anda üst dudağın ısırılması? yastığın altına sabun konulması? gibi bazı ilginç uygulamaların bilimsel olarak bir temeli yoktur. Fakat uygulayıp fayda gördüğünü söyleyen kişiler vardır.
-Etkilenen bacaklara ökaliptüs yağı veya lavanta yağı ile masaj yapıldığında kaslarda rahatlama sağlanır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz