Bariyer Yöntemler

-Erkek Prezervatifi: Başarısızlık oranı %2-15’tir.En önemli avantajları uygulama kolaylığı ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korucu olmasıdır.Lateks alerjisi,yırtılma riski,his azalması dezavantajlarıdır.Vazelin,bebe yağı,kremler yırtılma riskini artırabilir.
-Kadın prezervatifi: Uygulaması zordur ve pahalıdır.Yaygın kullanımı yoktur.
-Servikal başlık: Doktor tarafından size uygun olanı tesbit edilir.24 saat kalabilir.Yerleştirmesi zor olabilir.Kanamalı durumlarda ve enfeksiyon varlığında kullanılmamalıdır.
-Diyafram: 2 yada üç yıl kullanılabilir.İlişkiden birkaç saat önce uygulanabilir.24 saat kalabilir.Kanama ve enfeksiyon varlığında kullanılmamalıdır.Vajinal uygulama her kadın için rahat bir uygulama olmayabilir.
-Spermisidler: Tek başlarına %78 etkilidir.İlişkiden 15dakika-1saat önce uygulamak gerekir.
Vajende rahatsızlık hissi,vajinit ve idrar yolu enfeksiyonu nedeni olabilirler.Her ilişkide uygulamak gerekir.Cinsel yolla bulaşamn hastalıklara karşı koruyucu değildir.Spermisid içinde bulunan nonoxynol-9 vajende tahrişe neden olabilir.Bu da AIDS hastalığının bulaşma riskini artırabilir.Spermisidlerin sünger,köpük ve film tarzı formları da mevcuttur.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz