Batı Nil Virüsü

Batı nil virüsü sivrisineklerden bulaşır. Genellikle hafif ateş ve başağrısı görülür. Fakat bazı kişilerde ölümcül olabilen beyin enfeksiyonu-ensefalit gelişir.
Yüksek ateş, ciddi baş ağrısı, boyun sertliği, bilinç bulanıklığı, koma, koordinasyon bozukluğu, ani felç varsa dikkatli olunmalıdır. hafif formları kendi kendine geçer. Ciddi enfeksiyonlarda hastanede tedavi edilmesi gerekir.
Sivrisinekler enfeksiyonu olan kuşlardan beslendiğinde enfeksiyonu alır. Enfeksiyon taşıyan sivrisinek insanı ısırdığında 3-14gün süren kuluçka döneminden sonra belirtiler ortaya çıkar. Çok nadir olarak organ tranplantasyonu veya kan verilmesi ile bulaşabilir. Ilıman iklimlerde görülen bir hastalıktır. En sık temmuz ve eylül ayları arası görülür.
Beyinden alınan sıvının incelenmesi ile tanı konulur.
Ensefalit ve menenjitin direk tedavisi yoktur. Destekleyici tedavi verilir. Bu hastalara interferon tedavisi uygulaması halen çalışma aşamasındadır.
Önlemede sivrisineklerden ve sivrisinek ısırığından korunma en önemli adımdır. Sivrisnekler durgun suda ve göletlerde ürerler. Durgun sular (Çatı olukları, havuzlar, eski lastiklerin içindeki sular, kuşların suları, bahçedeki gölet suları temizlenmelidir).
Sivrisinek kovucular kullanılabilir.(2aydan küçük bebeklerde kullanılmaz).
İnsanlar için henüz aşı yoktur.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz