Bel Ağrısı

İnsanların çoğunda(%80) hayatının bir döneminde bel ağrısı şikayeti olur.Bazı dikkat edilecek önlemlerle çoğunda iyileşme görülür.72 saatten uzun süren bir bel ağrısı varsa bir doktora müracaat edilmelidir.Bel ağrısı 3 aydan uzun sürerse kronik bel ağrısı olarak adlandırılır.
Eğer fıtıklaşan bir diskin sinire bası yapması sonucu oluşan bir ağrı ise,ağrı kalçadan bacağa doğru yayılır.Buna ‘’siyatik ağrısı’’ denir.
Bel ağrısı genellikle ağır yük kaldıranlarda,gün boyu omurgayı yoracak şekilde oturanlarda,devamlı ağır çanta taşımak zorunda olanlarda sıktır.Ayrıca çalışma hayatında hareketsiz olan ve hafta sonunu ağır spor yaparak geçirenlerde daha sıktır.
Bel ağrısı yaşamamak için eşyaları kaldırırken dizden kırmalı ve kalça bölgesinden eğilmeliyiz,omurganın eğilmesine izin vermemeliyiz.Eşyayı bacaklarımızla kaldırmalıyız.
Sırtı kamburlaştırarak oturmamalıyız yada ayakta dururken kambur durmamaya özen göstermeliyiz.Ayakta dururken kulaklar,omuzlar,kalçalar ve dizler aynı hizada olmalıdır.Gerekirse bunun için düzenli olarak sırt ve bel kaslarını güçlendirici egzersizler yapmalıyız.
İdeal kilomuzu korumaya özen göstermeliyiz.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz