Bel Fıtığı

Omurgamız 26 omur kemiğinden oluşmuştur ve bu kemiklerin arasını disk adı verilen jöle kıvamlı bir madde doldurmaktadır.Bu madde sayesinde omurga düzgün bir şekilde durmaktadır.Eğer bu disk yerinden kayarsa ‘’boyun fıtığı’’ veya ‘’bel fıtığı’’ dediğimiz rahatsızlıklara neden olur.Etkilenen diskteki büyüklüğe ve etkilenen sinire bağlı olarak şikayetler değişmektedir.
En sık görülen şikayetler ağrı,kas zayıflığı ve sinirsel basıya bağlı uyuşma ve his kayıplardır.
Yaşın ilerlemesi ile birlikte diskte elastikiyet kaybı ve su kaybı olur.Bu da diskte fıtıklaşma riskini artırır.En sık 35-45 yaşları arasında görülür.
Fazla bele yüklenerek ağır kaldırmak,ani dönme hareketlerinde bulunmak,bazen darbeye bağlı olarak oluşabilir.Fakat pek çok hasta nedeni konusunda tam emin olamazlar.
%90 hastada alınan önlemlerle bir ya da iki ayda iyileşme görülür.Cerrahi müdahale gerektiren durumlar şunlardır:
-Egzersiz,masaj,ağrı kesiciler sonrası 6 hafta geçmesine rağmen sonuç alınamıyorsa
-Bacakta ya da kolda sinir basısına bağlı ilerleyici bir zayıflık varsa
-Yürümekte ve ayakta durmakta zorluk yaşanıyorsa

Tedavi:
Bel ağrısı yaşıyorsak:
- Genellikle belde ağrı oluşturmayacak günlük aktivitelerin yapılmasında bir sakınca yoktur,kesin yatak istirahati şart değildir.Günlük aktivitede bulunmak kasları güçlendirir.Yatakta 1-2gün yatmak kasların tonusunu azaltır ve ağrıyı arttırır.
-Eğilmekten,eşya kaldırmaktan ve bir şeye ulaşmak için uzanma hareketi yapmaktan kaçınmalıyız.
-Yatakta yan yatış pozisyonu tercih edilmeli,dizlerin arasına bir minder konularak yatılır.Sırt üstü yatılacaksa yastık dizlerin altına konulmalıdır.
-Oturma pozisyonunda beli desteklemek için bir yastık ya da katlanmış bir havlu bele yerleştirilmelidir.
-Pantolon giyerken sırt duvara yaslanır ve eğilmeden yavaşça bacak yukarı kaldırılarak pantolon giyilir.
-Sigara içilmesi kemik erimesini artırır ve dokulardaki kanlanmayı azaltır. İyileşme sürecinin uzamasına neden olur.Sigara bırakılmalıdır.
-Ağrıyan bölgeye sıcak uygulama yapmak çoğu hasta için rahatlama sağlar.Fakat bazı hastalar soğuk uygulamadan fayda görebilirler.Özellikle ağrının hissedildiği ilk zamanlar soğuk uygulama daha yararlıdır.İlerleyen zamanlarda sıcak uygulamadan daha fazla fayda sağlanır.Sıcak ve soğuk uygulama dönüşümlü olarak 15-20dakika (en az birer saat arayla) bazı kişilerde fayda sağlayabilir.Kas spazmına bağlı ağrılarda sıcak uygulama daha rahatlatıcıdır.
-Masaj uygulama 2.5-3 ay gibi bir sürede bazı hastalarda olumlu sonuç verebilir.Bel çekme uygulamaları yapan kişiler vardır.Fakat bu her hasta için uygun olmayabilir.
-Bel ağrısını ve iltihabı azaltmada NSAID ilaçları (ibuprofen,naproxen vb) veya paracetamol tarzı ağrı kesiciler kullanılabilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz