Bitlenme

Genellikle 3-10 yaş çocuklarında görülür. Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında oldukça sıktır. Aileler çocuklarını yakın bir şekilde takip etmelidir. Saçlı kafa derisinde kaşıntı ve küçük kırmızı yaralar olabilir. Dikkatli bakıldığında ‘’sirke’’ olarak adlandırılan yumurtalar görülebilir. Çok çabuk çoğalır ve yakın temasla kişiden kişiye çok hızlı geçerler. Bu parazitler kan emerek beslenir. Sıkı toplanmış ve örülmüş saçlara bit girmesi zordur. Bu açıdan çocuklarınızın saçlarını okula giderken dağınık bırakmayın. Çocuklarınızı şapka, giysi, taka gibi eşyalarını paylaşmamaları konusunda uyarın. Okulda, çocukların hırka, ceket, çanta gibi özel eşyalarını ayrı dolaplarda muhafaza edilmesine dikkat edin. Bit bir parazittir ve yaşamak için kana ihtiyaç duyar. Beslenemediklerinde 72 saat içinde ölürler. Bit bulaştığında yataklar, peluş oyuncaklar , özel eşyalar temizlenmelidir. Canlı bitler temizlenene kadar çocuk okula gönderilmemelidir.
Tedavi:
-Ailede herhangi bir üyede bitlenme tespit edildiğinde tüm aile kontrolden geçirilmeli ve
eğer çocuk okula gidiyorsa tüm çocuklar taramadan geçmelidir. Salgının ve tekrar bitlenmenin önlenmesi için tüm aileler çocuklarını takip ve tedavi etmelidir.
-Tüm kişisel eşyalar, çarşaflar ve yastıklar yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır.Tüm ev elektrikli süpürge ile süpürülür ve yer temizleyicisi eklenen bir su ile  silinir. Özel olarak tüm evin ilaçlanması ya da böcek öldürücü ilaçların tüm eve sıkılmasını yararı yoktur. Çünkü bu maddeler solunduğunda zehirlenme riski vardır.
-Bit parazitinin ve larvaların temizlenmesi için doktora danışılarak temin edilecek bir bit ilacı faydalı olacaktır. Bu uygulama sırasında genellikle ilaçla birlikte sunulan bit tarağı ile saçlar iyice taranır. Genellikle tek tip bit ilacı kullanılmalıdır .İlacın daha fazla miktarda kullanımı ekstra bir yarar sağlamaz. Eğer ilacın etkili olmadığı saptanırsa doktorunuza danışarak ilacınızı değiştirebilirsiniz.
-Özellikle çocuklarda saçların dipten kesilmesi önerilmez.
-Saça  zeytinyağı sürülerek iyice yağlanır. Plastik bir bone ile baş sıkıca kapatılır. Hava alması önlenir. Saç kurutma makinesi ile sıcaklık artışı ve havasız bir ortam sağlanarak yetişkin bitlerin ölmesi sağlanır. En az 30 dakika bu şekilde beklenir. (Zeytinyağı yerine saç kremi de kullanılabilir.)
-Takibinde  bit tarağı ile banyoda saç iyice taranır.Sonrasında şampuanla saç yıkanır. 15 gün süreyle, iki günde bir  yapılacak bu işlemle saça zarar vermeden etkili bir temizlenme sağlanır.
-Çay ağacı yağı 5-10 damla bir miktar kremsiz şampuan içine konur, saça yedirilerek sürülür. Yarım saat beklenir ve saç yıkanır. İşlem sonrası saçın normal şampuanla tekrar yıkanması gerekir.
-Vazelin kullanılarak saç iyice yağlanır. Bone ile hava almayacak şekilde saç kapatılır. Sabaha kadar beklenir. Bu şekilde  saç bitlerinin ölmesi sağlanır. Fakat vazelinin işlem sonrası saçtan arındırılması 1 haftayı bulabilir (Günlük saç yıkanmasına rağmen). Bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz