Boğmaca (Pertusis)

Boğmaca oldukça bulaşıcı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Yoğun öksürük nöbetleri ile seyreder. Bakteri hastalığıdır. Aşılanma programları sayesinde,çoğunlukla çocuklar bu rahatsızlığı hafif bir soğukalgınlığı şeklinde geçirir. Günümüzde daha çok aşılanma başlamamış bebeklerde ve aşının etkinliği azalmış ergenlerde görülmektedir.6 aylıktan küçük bebeklerde bağışıklık tam sağlanamadığından tablo çok daha ağır seyredebilir. Dikkatli olunmalıdır.

Üç kez aşılanma tamamlanmadan aşının koruyuculuğu gelişmez ve yıllar içinde koruyuculuğu azalır.
Üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar(kuru öksürük, burun akıntısı, hapşırma, gözlerde kızarıklık vb.). Bir hafta sonra mukus birikimi ile öksürük nöbetleri ağırlaşır ve karakteristik bir ses oluşur. Öksürük nöbetler halinde gelir, soluk borusundan ötme tarzı tipik bir ses çıkar. Şikayetler 1-1.5 ay sürebilir. Alınacak önlemlerle bu sürenin daha hafif atlatılması sağlanabilir.

Tedavi:
Bakterilerin neden olduğu bir hastalık olduğundan doktor kontrolünde kullanılacak uygun antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.
1 yaşından küçük bebekler olası komplikasyonlara karşı yatarak tedavi almalıdır.
Genel olarak öksürük ilaçları öksürük nöbetlerinin rahatlamasına yeterli olmaz.
Hasta uygun bir ortamda dinlenmeli, ortam havası çok kuru olmamalı ve sık sık havalandırmalıdır. Temiz bir hava ve rahat bir ortam sağlanmalıdır.
Genelde yan yatma pozisyonu tercih edilir. Sırtüstü yatıldığında öksürük nöbetini tetikleyebilir.
Hastanın boğazında rahatlama sağlaması için sıcak ve sulu gıdalar verilmeli ve bitki çayları(Ihlamur, nane, kekik vb.) ile desteklenmelidir.
Çocuğa rahatlatıcı tarzda destek olunmalıdır. Gerekirse hafif dokunuşlarla masaj yapılır.
Hastalık tespit edilmesini takiben en az 5gün antibiyotik kullanımı sonrasında toplu yerlerde bulunmakta sakınca yoktur. Bunun öncesinde hasta izole edilmelidir.
Çocukluk aşıları DPT zamanında ve takvimine uygun yaptırılmalıdır.
DPT aşısı 2.ay,4.ay,6.ay,15-18.ay ve 4-6yaşlar arası uygulanır.
Aşının yan etkileri şunlardır: Ateş, aşı yerinde ağrı ve huzursuzluk görülür. Bazen daha ciddi yan etkiler görülebilir(Bebeklerde 3 saatten uzun süren ağlama nöbeti,yüksek ateş, şok ve koma görülebilir).
Genç yetişkinlerde aşının etkinliği 11 yaşından sonra azalır. Takviye doz yapılabilir.
Yetişkinlerde 10 yıllık tetanoz ve difteri aşısı boğmacaya karşı da koruma sağlar.Yenidoğanlara geçirme riski azalır.
Gebe kadınların 20.haftadan sonra boğmaca enfeksiyonuna karşı bağışıklanmaları önerilir. Bu aşılanma sayesinde bebek ilk birkaç ayda anneden geçen antikorlarla korunmuş olur.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz