Boş Gebelik (Anembryonik Gebelik – Blighted Ovum)

Eğer gebeliğin çok erken bir döneminde düşük olmuşsa boş gebelik oluşur. Bu durumda gebelik olmadığı anlamına gelmez, çok erken bir abortus (düşük) söz konusudur. Döllenen yumurta henüz embryo oluşturamamıştır. Gebelik kesesi ultrasonla görülebildiği halde fetus görülemez.
Bebeğin gelişimi için yapılabilecek medikal bir tedavi yoktur. Gebelik kesesi boyutları 20mm ve üzerinde ise ve fetus görülemiyorsa bu durumda boş gebelik söz konusudur. 20mm gebelik kesesi ölçümü alındığında 6 haftalık fetal gelişim olması gerekir. Eğer ultrasonla fetus tespit edilemezse birkaç gün sonra hasta tekrar çağrılır. Tekrar ultrasonla yapılan incelemede fetus görülemiyorsa kesin tanı konulur.
Tanı konulduğunda hastaya küretaj önerilir. Kendi kendine düşük yapmayı beklemek haftaları bulabilir.Bu hasta için yıpratıcı bir süreç olabilir.
Kesin nedeni bilinmemektedir. Gelişmekte olan fetusta genetik yapıda bozukluk varsa sağlıklı bir gebelik oluşamaz. Tüm düşüklerin yaklaşık yarısı boş gebeliktir. Boş gebelik sonrası sağlıklı gebelik oluşması şansı oldukça yüksektir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz