Bunama (Alzheimer)

Bunama-Demans pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Boksörlerde kafa travması sonucu görülen, damarsal yapılardaki hasara bağlı olarak gelişen,genetik olarak kalıtımla geçen, AIDS hastalığının seyrinde oluşabilecek çok farklı türleri vardır.
Depresyon,B12 vitamini eksikliği bunamaya benzer rahatsızlıklara yol açabilir.

Alzheimer tipi bunama, en sık görülen bunama tipidir ve erken evrede teşhis edildiğinde hastalığın seyri yavaşlatılabilir ve yaşam kalitesi artırılabilir. En belirgin özelliği zamanla(7-10yıl) ilerleyen hafıza kaybıdır Hastanın bakışları donuklaşır, konuşma kabiliyeti azalır.Yer ve zaman kavramı kaybolur,yürüme bozuklukları oluşabilir.Beynin korteks kısmında oluşan dejenerasyon(bozunma) hastalığın asıl nedenidir.Genellikle 60 yaş sonrası başlar,fakat erken başlayan formları da vardır.Genellikle ilk teşhis sonrası 8-10 yıl yaşam süresi vardır.Fakat 20 yıla kadar yaşayabilirler.Genellikle en son yutma fonksiyonları etkilendiğinden nefes borusunun yemek yerken tıkanması sonucu yaşamlarını kaybederler.

Demans hastasının bakımı oldukça zor ve maliyetlidir. Bu nedenle mümkünse hastalığa yakalanmadan besin takviyeleri, bilinçli beslenme tercihleri, beyin egzersizleri ile sağlığımıza gerekli özeni göstermeliyiz.

Altenatif koruyucu yaklaşımlar nelerdir?
-Ginko Biloba(Japon eriği)-Etkisi tartışmalıdır.
-Zerdeçal-Curcumin maddesi çok kuvvetli bir antioksidandır. Hücre yenilenmesinde çok önemlidir.Hint kökenli bir baharattır.Bu baharatın bolca tüketildiği ülkelerde Alzheimer oranı çok düşüktür.
-Alfa lipoik asit- Çok kuvvetli bir antioksidandır. Hücre yenilenmesinde ve ağır metal zehirlenmelerinde hücreyi koruyucu etkisi vardır. Pek çok gıdada bulunur.En fazla organ etlerinde (dana böbreği,karaciğeri, kalbi)bulunur.Ispanak,brokoli,domates,pirinç kepeği ve yumurta sarısında da bulunmaktadır.
-L-carnitine- Vücut tarafından üretilen bir aminoasittir. Günde 2-4g alındığında güvenlidir.
Antioksidan etkisi vardır. Özellikle kaslı bir vücut için sporcular besin desteği olarak kullanmaktadır. Zayıflama amaçlı da kullanımı sıktır. Hücre düzeyinde yağ asitlerinin carnitine dönüşümü ile vücut yağ dokuları azalmaktadır.
-Vitamin E –Ayçekirdeği ve bademde bolca bulunur.Ispanak da iyi bir E vitamini kaynağıdır
-Vitamin B12-En fazla sığır karaciğerinde bulunur.Dana,koyun eti,somon balığı,yumurta,yoğurt,süt doğal vitamin B12 kaynaklarıdır.Vitamin B12 düzeyleri
normal olan bireylere dahi haftalık VitaminB12 enjeksiyonu yapıldığında
şikayetlerde belirgin azalma görülebilmektedir.B12 vitamini yanında diğer
B vitaminleri de sinir hücrelerinin sağlığında çok önemlidir.
-Havuç-Güvenli bir carotenoid(Avitamini) kaynağıdır.Sinir hücrelerinin sağlığında çok önemlidir.Bolca tüketilmelidir

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz