Cilt Parlaklığı

Hepimiz için ve özellikle bayanlar için dış görünüşümüz oldukça önemlidir. Fakat cildimizin sağlıklı ve bakımlı görünümü üstümüze giydiğimiz giysilerden daha önemlidir. Bu nedenle cildimize gerekli özeni göstermeli ve günlük bakımını düzenli olarak yapmalıyız.

Cildinizin daha parlak görünmesi için evde uygulayabileceğiniz bakım önerileri şunlardır:
-Yeterli uyku büyüme hormonu salgılanmasını uyarır, bu da cilt altındaki kollajen doku onarımını sağlar. İyi bir uyku ve dinlenme sonrası cilt daha parlaktır ve genç görünür.
-Düzenli meditasyon,dua veya rahatlama teknikleri vücuttaki stres hormonu düzeylerini azaltır.Bu da stres sonucu ortaya çıkan cilt lekelerini (sivilce, egzema vb.) azaltır.
-Bol sıvı alınmalıdır. Sebze ve meyve bol tüketilmelidir. Dengeli beslenme önemlidir.
Omega 3 ihtiyacı balıkyağı kapsülleri veya keten tohumu ile karşılanmalıdır.
-Cildinize uygulayacağınız bakımları özenle ve düzenli olarak uygulamaya özen göstermelisiniz.Sonuç alabilmek için bakım ürünleri birbirine karıştırılmamalı ve düzenli kullanılmalıdır.
-Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Koruma faktörlü güneş kremleri gündüz bakımında ihmal edilmemelidir.
-A vitamini (Retinoid içeren ürünler) kullanıldığında - acnelyse, tretinoin vb. ciltte kollajen yapımı artar. Cilt tonusunu artırır. İnce çizgileri giderir.
-Gülsuyu iyi bir toniktir, makyaj temizliği sonrası veya yatmadan önce cildi tazeler.
-Cilt parlaklığı için çok önemlidir. Zeytinyağı, limon suyu ve bal karıştırılarak cilde sürülür. 20 dakika sonra cilt yıkanır.
-Yoğurt cildin beslenmesinde ve canlılığının korunmasında çok faydalıdır. Yedirilerek cilde sürülür ve yarım saat beklenir ve sonra cilt yıkanır.
-Güneşin ciltte hasar oluşturmasını önlemek ve cildinizi korumak için yüksek koruma faktörlü güneş kremleri faydalıdır. Güneşten koruyucu giysiler giyilmelidir.


Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz