Difteri (Kuşpalazı)

Burun ve boğazı etkileyen ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur (Corynebakterium Diphteriae).  Boğaz ağrısı, ateş, halsizlik görülür Boğazı kaplayan kalın gri tabaka tanı koydurucudur. Bu tabaka solunumu tıkayabilir,ve boğulmaya neden olabilir. Günümüzde aşılanma programları ile oldukça nadir görülen bir hastalıktır. Aşılanma ile önlenebilen bir hastalıktır.
Tedavide ilaçlar etkili olur. Fakat ilerlemiş vakalarda kalp, böbrek ve sinir sistemi etkilenir.
Tedavi altında dahi %10 ölüm riski vardır. Enfeksiyondan(kuluçka süresi) 2-5gün sonra şikayetler başlar. Bazı kişilerde bulgular hafif seyredebilir. Bu kişiler taşıyıcı kabul edilir. Çünkü hastalık belirtileri olmadan 6 hafta boyunca enfeksiyon yayarlar.
Bazen difteri cilt yaraları ile seyreder. Yaralar gri bir tabakayla kaplıdır. Tropik iklimlerde daha yaygındır. Nadiren göz tutulumu olabilir.
Damlacıklar yoluyla, kirli yüzeylerden ve eşyaların paylaşımı ile yayılır.
Difteri hastalığını geçirmiş olmanız ömür boyu bağışıklık sağlamaz. Sadece aşılanma programları ile bağışıklık sağlanabilir.
Soluk alıp vermede zorluk, nefes alamama, kalp kasında difteri toksinine bağlı zarar oluşması, sinir hasarı görülebilir. Solunum kasları etkilenirse asiste solunum gerekir.

Tanı:
Kültür yapılarak tanı konur.

Tedavi:
Penisilin ya da eritromisin antibiyotikleri kullanılır. Antibiyotikler bulaştırıcılık süresini birkaç güne düşürürler. Difteri antitoksini uygulaması ile kalp ve sinir sistemi korunmaya çalışılır.
Hastalar hastanede yoğun bakım şartlarında tedavi edilmelidir.
Solunum zorluğu varsa, boğaz yüzeyini kaplayan gri zar alınabilir.

DTP aşısı enfeksiyondan korunmada önemlidir. Aşı difteri hastalığı yapmaz. Bağışıklanma zamanla azaldığı için 10 yılda bir rapeli gerekir.
Gelişmemiş ülkelere seyahat etmeden önce rapel aşınızın yapılması önemlidir.
İlerleyici nörolojik hastalığı olan çocuklara aşı yapılmayabilir.
Hiç aşılanmamış 7 yaşından büyük kişilerin üç doz Td aşısı almaları önerilir.

Difteri, tetanoz, boğmaca aşısı (DTB) kaç doz uygulanmalıdır?
Bebeklere DTB aşısı 2, 4, 6. ve 18. aylarda olmak üzere dört dozluk seri şeklinde uygulanır. 5. doz aşı, rapel doz (güçlendirme dozu), dördüncü doz geç yapılmadığı sürece
(dört yaşından önce yapılması durumunda) 4-6 yaş arasında önerilmektedir.
Difteri aşısıyla elde edilen bağışıklık düzeyi zamanla azaldığı için, on yılda bir tekrar doz erişkin tip difteri, tetanoz aşısı (Td) yapılmalıdır.

Difteri aşısı;
• Difteri, tetanoz, boğmaca aşısı şeklinde (DTB veya DTaB) üçlü aşı;
• Difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci (DTB/IPV) veya difteri, boğmaca, tetanoz ve Hib menenjit aşısı (DTB/Hib) olarak dörtlü aşı;
• Difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve Hib menenjiti (DTB/IPV/Hib) olmak üzere beşli aşı şeklinde bulunmaktadır.

Çocuklara 2, 4 ve 6. aylarda veya 2, 3 ve 4. aylarda 3 doz ve 18. ayda tekrar doz olmak üzere toplam dört doz olarak önerilir. Bu aşının güçlendirme dozunun okul öncesi dönemde 4-6 yaşlarda uygulanması gerekmektedir.
Difteri geçiren bir kişi ile aynı evde bulunan yakın temastaki kişilere yaşa bağlı olarak seçilecek olan aşı ile tek doz difteri aşısı uygulanabilir.
Yedi yaşından büyüklere difteri aşısı erişkin tip difteri aşısı şeklinde uygulanmalıdır.

Çocukluğunda difteri aşısı ile aşılanmamış olan kişilerin aşılanması nasıl olmalıdır?
Çocukluğunda tetanoz ve difteri aşısı olup olmadığı bilinmeyen erişkinler veya yedi yaşından büyük çocuklar 3 doz olarak seri difteri-tetanoz aşılarını olmalıdırlar.
İlk iki dozun arasında 4-8 hafta kalmalıdır ve 3. doz ise ikinci dozdan 6-12 ay sonra uygulanmalıdır. Erişkin tip difteri tetanoz aşısı (Td) hem difteriden hem de tetanozdan korumaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz