Diş Ağrısı

Diş ağrısı yaşadığımızda, dişimizde sürekli bazen zonklayıcı şiddetli bir ağrı hissederiz. Bu ağrı o kadar şiddetlidir ki tüm yaşamımızı etkileyebilir. Baş ağrısı, konuşma güçlüğü yeme güçlüğü yaşanır.

Bazen iltihap, bazen diş çürümesine bağlı sinirlerin hassaslaşması, kırılan bir diş veya dişlerimizin arasına yiyecek girmesi bu ağrıya sebep olabilir.
Diş ağrısı varsa mutlaka bir diş hekimine görünmek gerekir. Ağrıyı azaltmak için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Bu bize biraz zaman kazandırır.

Dişiniz ağrıdığında genel yaklaşım nasıl olmalıdır?
-Diş ağrısı pek çok ağrı kesiciye yanıt verir. Parasetamol, aspirin, metamizol tarzı ağrı kesiciler kullanılabilir. 21 yaş altı kişilerin ve çocukların kesinlikle aspirin kullanması önerilmez. Beyinde geri dönüşü olmayan hasara ve ölüme yol açabilir. Dikkatli olmalıdır. Aspirin veya diğer NSAID tarzı ilaçlar kullanıldığında tok karnına alınmalıdır veya mide problemi varsa doktor kontrolünde kullanılmasında fayda vardır.
-Bir çay kaşığı tuz, bir bardak ılık suya karıştırılır ve dişlere gargara yapılır.Her yemekten sonra yapılmalıdır.Özellikle diş eti problemlerinin tedavisinde iyi sonuçlar alınır.
-İki diş sarımsak bir miktar tuzla ezilir ve ağrıyan diş üzerine konur. Sarmısakta mikrop öldürücü olarak bulunan maddeler iltihaba da iyi gelir.
-Dişağrısı olan dişlerin olduğu bölgeye dışarıdan buz kalıpları ile soğuk uygulama yapılması ağrıyı azaltır. Asla sıcak uygulama yapılmamalıdır. Sıcak uygulama iltihaplanmayı artırabilir.
-Karanfil yağı ağrıyan diş ve diş eti üzerine damlatılarak sürülür. Mikrop öldürücü ve ağrı kesici etkisi vardır.Ya da bir iki karanfil bitkisi çiğnenerek ağrıyan diş üzerinde tutulur.
-Sert bir alkollü içecek(Viski, rakı, konyak vb),bir miktar ağza alınır ve dişağrısı olan tarafta yaklaşık 2 dakika tutulur ve dışarı atılır.Ağrıyı dindirmede etkilidir.
-Baş düz zeminde tutulmamalıdır. Başın altına iki üç yastık konularak yatılır.
-Baş parmak ile işaret parmağı arasındaki ağsı bölgeye bir buz parçası ile 5-10 dakika masaj yapılır. Ağrının geçtiğini göreceksiniz.
-En kısa zamanda bir diş hekimine müracaat etmelisiniz. Çünkü eğer iltihaplanma varsa tüm vücudunuzda olumsuz etkisi olabilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz