Makaleler

Divertikülit

Sindirim sisteminde oluşan küçük küçük keseciklere divertikül denir.Sindirim sisteminin her yerinde olabilir(yemek borusu, mide ve ince bağırsaklar da dahil olmak üzere). Fakat en sık kalın bağırsaklarda görülür. Divertiküller özellikle 40 yaşından sonra sık görülür. Kişi kendisinde divertikül bulunduğunu fark etmeyebilir. Çünkü divertiküller nadiren sorun yaratırlar. Fakat bu kesecikler iltihaplanırsa o zaman şikayetler oluşur. Hafif vakalarda yatak istirahati, diyet değişiklikleri ve antibiyotiklerle tedavi yeterlidir. Ciddi vakalarda cerrahi müdahale gerekir. Ağrı genellikle sol alt karında lokalizedir. Başlangıçta ağrı hafiftir. Sonrasında değişkenlik göstererek ağrının şiddeti artabilir. Karında hassasiyet, bulantı, kusma, ishal ya da kabızlık, şişkinlik şikayetleri sıktır.
Divertiküller genellikle kolonda zayıf bölgelerde ortaya çıkar. Neden iltihaplanma olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur. Gıdaların enfeksiyonu artırıcı etkisi yoktur.
Yaşlanma ile divertikül oluşma şansı artar, diyetle alınan lifli gıdaların yetersiz olması, hareketsiz yaşam tarzı, obesite, sigara kullanımı divertikülit riskini artırır.
Divertikülit kesesi enfeksiyondan sonra ruptüre olursa(patlarsa) bu durumda karın iç zarında enfeksiyon gelişir(peritonit). Peritonit tıbbi bir acildir. Bazen abse bazen de fistül oluşumu gözlenebilir. Makattan kanama da görülebilir.
Divertikül ve kolon kanseri arasında direk bir ilişki yoktur. Fakat kolon kanserinin tanısı güçleşebilir. Bazen de divertikül kolon kanseri olarak karşımıza çıkabilir. Bu açıdan doktorunuz belki size daha sık kolonoskopi taraması yaptırmanızı önerecektir.
Apandisit, pelvik enflamatuar hastalık, irritabl bağırsak sendromu, mide ülserleri, ektopik gebelik, kolon kanseri, over kist ve kanserlerii, iskemik kolit, enflamatuar bağırsak hastalıkları karın ağrısı nedeni olabilir. Bu açıdan ayırıcı tanı yapılması önemlidir.

Tanı:
Fizik muayene ile karın hassasiyeti değerlendirirlir. Kandaki beyaz kan hücreleri enfeksiyon taraması amacıyla değerlendirilir. Doğurganlık çağındaki kadınlarda gebelik testi(HCG) yapılır.
Tomografi taraması ile keseleşen bağırsak kısımları gözlenebilir.

Divertikülü olan hastaların dikkat etmesi gereken yaşamsal düzenlemeler şunlardır:
1-Lif içeriği yüksek gıdalar yenmelidir. Lif içeriği yüksek gıdalar şunlardır; Bakliyat ürünleri, bulgur, esmer pirinç, kabukları soyulmadan yenecek meyveler, her türlü sebze vb. Bunun yanında lif içeriği düşük olan, süt ve süt ürünleri, et ve işlenmiş hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Bazen lif takviyesi gerekebilir(Psylium husk-metamucil vb). Günde 20-35 gram lifli besin tüketilmelidir. Lif takviyesi yapıldığında en az 8 bardak su içilmelidir. Yeterli sıvı alınmadığında lif takviyesi ile birlikte kabızlık daha da artabilir. Lif takviyesi dışkının bağırsaklardan geçiş süresini kısaltır.
2-Dışkılama ihtiyacı duyduğunuzda hemen tuvalete gitmelisiniz. Eğer beklerseniz sıkışma hissi geçer, dışkıdaki su bekledikçe vücut tarafından emileceğinden, dışkı daha sert olur. Dışkılama zorlaşır.
3-Yeterli sıvı almanız dışkının yumuşak kalmasını sağlar. Günde en az 8 bardak su veya diğer içecekler içmelisiniz(alkol hariç).
4-Yeterli egzersiz yapmanız kabızlığı önler. Bağırsak hareketlerini artırır. Haftada 3.5 saat düzenli egzersiz yapmalısınız.
5-Bazı uzmanlar divertikülit rahatsızlığı yaşayan kişilerin kolonlarında yeterince iyi bakteri olmadığını düşünmektedir. Bu açıdan probiyotik gıdaların(yoğurt, kefir vb) bolca tüketilmesi divertikülit oluşumunu önlemede faydalı olabilir.

Tedavi:
Hastalığın şiddetine göre tedavi yaklaşımı değişiklik gösterir.
1-Evde bakım: Hafif şikayetleri olan hastalarda tercih edilir. Hastanın dinlenmesi, bol sıvı alması sağlanır. Sıvı gıdalarla beslenme sağlanır. Antibiyotik tedavisi verilerek enfeksiyon tedavi edilir. yavaş yavaş hasta kendini daha iyi hissettikçe lifli gıda miktarı artırılır. Hafif ağrı kesici(parol vb) verilebilir.
2- Hastaneye yatırma: Daha ciddi enfeksiyonlarda yatış yapılır ve antibiyotik tedavisi damardan verilir. Abse oluşumu varsa tomografi eşliğinde boşaltılabilir. Kateter(drenaj tüpü) bırakılır. Hastanın durumu düzelince hasta cerrahi tedaviye alınır.
3-Cerrahi tedavi: Abse, fistül, sık divertikülit enfeksiyonlarında etkilenen kolon çıkartılır.
-Primer bağırsak rezeksiyonu: Divertikül bulunan kolon çıkartılır ve sağlıklı kolon dokusu ile tekrar birleştirilir.
-Kolostomi ile bağırsak rezeksiyonu: Bazı durumlarda karın içi enfeksiyonları çok yaygındır. Sağlıklı dokuların bulunması zor olabilir. Bu durumda etkilenmeyen kolon karın ön duvarına açılır, dışkının bir torbaya boşalması sağlanır. Birkaç ay sonra hasta iyileşince ikinci bir ameliyat yapılarak colon ve rektum birleştirilir.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz