Egzema (Atopik Dermatit)

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Genellikle 5 yaş öncesi çocuklarda başlar. Bazen kendi kendine düzelir. Bir kaç yıl içinde çoğu hastada düzelme görülür.
Kaşıma sırasında cilt bütünlüğü bozulduğundan, yara enfeksiyonu gelişebilir. Dikkatli olamak, lezyonları kaşımamak ve deriyi yırtmamak önemlidir.
Süt çocukluğu döneminde başlayan egzema(infantil egzema) çocukluk ve ergenliğe kadar devam edebilir. Yüz ve baş bölgesinde daha sıktır. Cilt kurudur. Kabuklu ve sulanan cilt lezyonları görülür. Bu kişiler yetişkin olduklarında genellikle ciltleri kuru ve hassas olur.
 
Kuru cilt, uzun-sıcak banyo,stres,terleme,hızlı sıcaklık değişimleri,düşük nem,sabun ve deterjanlar,yün-el dokuma kumaşlar,toz yada kum,sigara dumanı,hava kirliliği, yumurta,süt,soya ve buğday egzema nedeni olabilir. Sebebi net olarak bilinmemektedir.
Tedavide kortikosteroidli kremler, enfeksiyon varsa antibiyotikler, antihistaminikler –özellikle gece kaşıntıyı önlemede ve bağışıklık sistemi düzenleyicileri(2 yaş üstü)-Protopic,Elidel kullanılmaktadır.
Güneş ışığı kısa süreli ve dikkatli bir şekilde uygulandığında egzema üzerine iyileştirici etkilidir.
Süt çocukluğu dönemindeki egzemada sabun kullanımından ve diğer alerji oluşturabilecek parfümlü şampuanlardan uzak durmak gerekir. Banyo suyu sıcaklığı fazla olmamalıdır. Bebe yağları cildi nemlendirmede kulanılabilir.Eğer kaşıntı çoksa antihistaminik kullanılabilir.
Kaşıntıyı giderici merhem(hidrokortizon %1) geçici olarak kaşıntıyı giderir. Antihistaminikler de kaşıntıyı gidermekte faydalıdır.
Cilt tahriş edici tarzda kaşınmamalıdır.
Soğuk ıslak kompres uygulaması cildi rahatlatır.
Ilık banyo rahatlatıcıdır. Fakat çok sık banyo yapmak cildi kurutur.
Parfüm ve sabunların parfüm içermeyenleri ve yumuşak sabunlar tercih edilir.
Cilt uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir.
İç ortamın sıcak ve kuru olması cildi rahatsız eder. Hava nemlendirici cihaz kullanılabilir.
Genellikle giysi va çamaşırların pamuklu olması tercih edilir. Sıkı vücuda oturan giysilerden kaçınmak gerekir.

 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz