Epilepsi (Sara) Hastalığı

Epilepsi hastalığında beyin elektriksel aktivitesinde anormal elektrik aktivite vardır. Tek bir atak epilepsi olduğunuz anlamına gelmez..En az iki atak geçiren kişilere tanı konulur.Hafif ataklar dahi tedavi edilmelidir.Çünkü araba kullanma veya yüzme sırasında risk yaratırlar. Çocuklarda zamanla düzelme görülebilir.

Anlık bir dalgınlık,konuşmada ani durma,biliç veya farkındalık kaybı,el ve ayaklarda ani kasılma hareketleri oluşabilir.
Fokal epilepsi:
1-Basit Fokal Epilepsi-Bilinç kaybı yoktur.Koku,tat değişiklikleri,ani vücut kasılmaları
2-Kompleks Fokal Epilepsi:Bilinç değişikliği olur.Boş bakma ve anlamsız hareketler görülür.(Çiğneme,yutma,dairesehareketler görülebilir)
Generalize Epilepsi
1-Absens(petit mal):Kısa bilinç kaybı,boş bakma ve anlamsız vücut hareketi olur.
2-Tonik Epilepsi:Sırt,kol ve bacaklar kaslarında ani sertleşme görülür.
3-Klonik Epilepsi: Yüz,kol veboyunda kısa,ritmik kasılmalar görülür.
4-Myoklonik Epilepsi:Kol ve bacaklarda kasılmalar görülür.
5-Atonik Epilepsi:Ani olarak düşme görülür.Bir anda kas tonusu kaybolur.
6-Tonik-klonik Epilepsi(Grand mal):En şiddetlisidir. Bilinç kaybı, vücutta sertleşme, titreme,dil ısırma ve mesane fonksiyonu kaybı olabilir.

Genellikle teşhis edilebilen bir neden bulunamaz. Başa gelen darbe,genetik yatkınlık, Demans, doğum öncesi oluşan enfeksiyonlar,otizm,Down sendromu risk faktörleri olarak sayılabilir.Bazı durumlarda kalp krizi sonrası beynin oksijensiz kalması nedeniyle(>35yaş) epilepsi başlayabilir.Çocuklarda yüksek ateşe bağlı nöbet geçirme uzun sürerse ileri yaşlarda kalıcı olabilir.
Normal zamanlarda kriz geçirme varsa düşme, boğulma, araba kazaları, gebelikte bebeğin oksijensiz kalması riskleri olabilir.Bazı epilepsi hastalarında epilepsi hastalığının getirdiği sorunlar ya da kullanılan ilaçların yan ekisi nedeniyle psikolojik sorunlar daha sık görülür.Bazen bir anda kriz gelir ve ard arda devam eder(Status epileptikus).Bu kişilerde beyin hasarı ve ölüm riski fazladır.Kontrolsüz epilepsi hastalarında ani açıklanamayan ölüm(SUDEP) görülebilir.Generalize tonik-klonik tipte ve düzensiz ilaç kullanımında sıktır.

Tanıda nörolojik muayene,kan testleri,EEG(beynin elektrik aktivitesinin kaydı),Tomografi,MR grafileri,PET(Düşük dozda damardan radyoaktivite verilir,beynin aktif alanları taranır),SPECT(MR ve EEG yetersiz kalısa kullanılır-Düşük dozda radyoaktif madde verilerek beynin 3 boyutlu görüntüsü elde edilir).
EEG en sık kullanılan tanısal testtir. Hastada normal dönemlerde dahi beyin elektrik aktivitesinde anormallikler mevcuttur.Bazen nöbeti tetiklemek için bir gece önce hastaya uykusuz kalması söylenir.

Tedavi:
Genellikle ilaç tedavisi başlanır.Pek çok kişide tek ilaçla dahi epileptik nöbet önlenir.
Epilepsi bnöbeti geçiren çocukların yarıdan fazlası ilaç tedavisi ile yetişkin dönemde tam iyileşme sağlar.Genellikle düşük dozla ve zamanla dozu artırılarak tedaviye başlanır.Yetişkinlerde ise ilaç tedavisi ile nöbetsiz geçirilen 2 yıl sonra ilaç kesilir.
Epilepsi ilaçları ile yorgunluk,baş dönmesi,kilo artışı,kemik kaybı,döküntü,koordinasyon kaybı,konuşma problemleri görülebilir.
Depresyon,intihara eğilim,cddi döküntü,pankreas ve karaciğer iltihaplanması daha nadir fakat daha ciddi yan etkilerdir.
En iyi sonucu almak için ilaçlarınızı düzenli kullanmanız gereklidir.Bitkisel takviyeler konusunda doktorunuzu bilgilendirmlisiniz.Doktorunuza haber vermeden ilacınızı kesmeyin.Depresyon,intihar eğiliminiz olursa doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
Tek ilaçlı tedavi ile yeni tanı konulan epilepsi hastalarının yarısı tedavi edilir.Eğer epilepsi tedavisi yetersiz kalırsa cerrahi gerekebilir.
Cerrahi tedavi tek fokustan kaynaklanan nöbet geçirme varsa düşünülebilir.Cerrahi sonrası ilaç tedavisi gene gerekecektir,fakat tedavi dozu daha az olacaktır.
Çeşitli tedavi alternatifleri:
1-Vagus sinir uyarısı-Göğüs üzerine cilt altına yerleştirilen pille çalışan bir cihaz,kablolarla boyundan vagus siniri uyarısı verir.Nöbeti nasıl önlediği tam bilinmemektedir.%20-40 nöbet sayısını azaltır,%5 tamamen tedavi edicidir.Sests kalınlaşma,göğüs ağrısı,öksürük,nefes darlığı,kas ağrıları yapabilir.
2-Ketojenik diyet-Katı bir yüksek yağ düşük karbonhidrat diyetidir.Enerji kullanımında karbonhidratlar yerine yağ yakılır.Beslenme bozukluğu,dehidratasyon,konstipasyon,büyümede yavaşlama,ürik asit seviyesinde artış görülebilir(Böbrek taşları).Uygun diyet ve medikal destekle bu yan etkiler minimaldir.

Hastalar ilaçlarını çok düzenli kullanmalı,yeterince ve dinlendirici uyku uyumalı(uykusuzluk sara nöbeti içn ciddi bir uyarandır),medikal olarak acil durumlarda bilgilendirici bir bilezik takılması önemlidir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz