Erektil Bozukluklar (İmpotans / İktidarsızlık)

Erkeklerde cinsel ilişki için yeterli sertleşmenin sağlanamaması ya da korunamamasıdır. Arada bu sorunun yaşanması ciddi bir problem değildir. fakat genel olarak ereksiyon problemi yaşıyorsanız bu stres kaynağı olabilir,kendine güvensizlik oluşabilir.
Ereksiyon problemleri altta yatan daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu açıdan mutlaka araştırılmalıdır(Kalp hastalıkları, diyabet vb.). Altta yatan sebebin tedavisi bazen tek başına tedavide yeterli olabilir. Bu yeterli olmazsa ilaçlarla ya da direk tedavi yöntemleri kullanılarak sorun giderilmeye çalışılır.
Ereksiyon oluşmuyorsa, ereksiyon korunamıyorsa ya da cinsel isteksizlik varsa doktor kontrolünden geçmeniz ve tedavi almanız gerekir.

Erkeklerde uyarılma kompleks bir mekanizmadır. Beyin, hormonlar, duygular, sinirler, kaslar ve kan damarlarının düzgün çalışması gerekir. Bu sistemlerden herhangi birinin zarar görmesi ereksiyonu önler. Stres ve zihinsel sağlık problemleri sorunu daha da kötüleştirebilir.
Mesela küçük bir fiziksel sorun cinsel cevabı azalttığında, sertleşmenin korunamamasına yönelik endişe ve kaygıyı artırır.Bu şekilde erektil problem daha da fazla olur.

A-Fiziksel nedenler:
Çoğunlukla erektil bozukluk fiziksel bir nedene bağlıdır. En sık nedenler şunlardır:
1-Kalp hastalıkları
2-Ateroskleroz(damar sertleşmesi)
3-Kolesterol yüksekliği
4-Diyabet
5-Obesite
6-Metabolik sendrom:Artmış insülin,hipertansiyon,kolesterol yüksekliği ve bel çevresinde yağlanma
7-Parkinson hastalığı
8-Multiple skleroz
9-Testesteron düşüklüğü, prolaktin yüksekliği
10-Peyronie hastalığı: Penis içinde skar dokusu oluşumu
11-İlaçlar(antidepresanlar, antihistaminikler, antihipertansifler, prostat kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar
12-Sigara ve alkol kullanımı
13-Pelvik bölgede cerrahi operasyonlar ve omurilik hasarı

B-Psikolojik nedenler:
Beyin ereksiyonun başlamasıda anahtar konumdadır. Bazı durumlarda erektil fonksiyonlar bozulabilir.
1-Depresyon,anksiyete ve diğer zihinsel sağlık sorunları
2-Stres
3-İlişki problemleri(iletişim kopukluğu,evlilik sorunları,kendine güven sorunları, utangaçlık, partnerin gebe kalamaması, cinsel yaşımdaki tatminsizlikler vb)

Uzun süreli bisiklet kullanımı penis sinirlerine zarar verebilir, penise kan akımını azaltır. Bu da geçici ereksiyon problemi yaratabilir.
Sigara kullanımı arter ve venlerde kan akımını azaltır. Uzun dönemde erektil bozukluk nedeni olabilecek başka sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.
Prostat cerrahisi, prostat kanseri nedeniyle radyoterapi yapılması ereksiyon problemi yaratabilir.
Uzun süren madde kullanımı ve aşırı alkol tüketiminde erektil sorunlar artar.

Yaşlandıkça ereksiyonun oluşması daha uzun sürer ve peniste tam sertleşme olmayabilir.
Ereksiyonun devamı için penise direk dokunma gerekebilir. Bunun sebebi direk olarak yaşlanma değildir. Genellikle ileri yaşlarda görülebilen başka sağlık problemleri ve alınan ilaçlar bu duruma yol açar.

Testler:
1-Fizik muayene: Testisler ve panis muayenesi yapılır. His kaybı değerlendirilir.
2-İdrar testi
3-Ultrason muayenesi:Penis içindeki kan akımı değerlendirilir.
4-Gece ereksiyon testi: Geceleri pek çok erkekte farkında olmadan ereksiyon olur. Gece yatmadan önce penis çevresine sıkı olmayacak şekilde bant yapıştırılır. Eğer sabah bant açılmışsa kişide gece ereksiyon olmuş demektir. Bu test ereksiyon bozukluğunun fiziksel bir nedenle değil de psikolojik bir nedenle olduğunu gösterir.
5-Psikolojik muayene yapılır.

Tedavi:
Genellikle ilk olarak altta yatan sorun araştırılır.Buna yönelik tedavi uygulanır.
1-Oral ilaçlar: Pek çok erkekte tedavide başarılıdır.
Sildenafil (Viagra),Tadalafil (Lifta),Vardenafil (Levitra) adlı ilaçlar kullanılır.

Bu ilaçlar penis içindeki kasların kasılmasını önleyen nitrik oksit salınımını artırır. Seksüel uyarı ile penise giden kan akımı artar ve ereksiyon sağlanır. En sık yan etkileri yüzde kızarma, burunda dolgunluk, başağrısı, görme bozuklukları ve mide ağrısıdır. Tedaviye başlanmasından sonra ilaç dozu ve etkinlik değerlendirmesi doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Her tür erektil bozuklukta bu ilaçlar alınmamalıdır.Bazı ilaçlarla ve bazı hastalıklarda bu ilaçların kullanımı sağlık için risklidir:
-Nitrat ilaçları kullanımı(angina/kalp spazmı için kullanılır)- Monoket,izordil vb.
-Hipertansiyon, antikoagulan, prostat büyümesi ilaçları kullanıyorsanız
-Kalp hastalığı veya kalp yetmezliği varsa
-Felç geçirmişseniz
-Hipertansiyon veya hipotansiyon varsa
-Kontrolsüz diyabet varsa
2-Diğer ilaçlar
-Alprostadil enjeksiyonu(kişinin kendisi uygular). Her bir enjeksiyonda yaklaşık 1 saat ereksiyon sağlanır. Enjeksiyon yerinden kanama,uzun süren ereksiyon ve enjeksiyon alanında fibröz doku oluşması riskleri olabilir.
-Alprostadil penis üretrası içine uygulanabilir.(küçük bir fitil şeklinde).10dakikada ereksiyon başlar ve 30-60dakika sürer. Peniste fibröz doku oluşumu,üretradan kanam ve ağrı olası yan etkilerdir.
-Testesteron replasmanı: Bazı erkeklerde testesteron hormonu düzeyi düşüktür. Bu hasta grubuna uygulanabilir.

2-Penis pompaları, cerrahi ve implantlar:
a-Penis pompaları: Vakum özelliği olan bir cihazdır. Penis içine kan dolmasını sağlar. Çiftin ilişkisi için yeterli düzeyde ereksiyon sağlar. Doktor tarafından önerilmeli ve ihtiyacınıza uygun büyüklükte olmalıdır. Seks reklamlarında ve dergilerindeki cihazlar sizin için uygun olmayabilir.Peniste morarma yapabilir.
b-Penis implantları: Cerrahi olarak iki taraflı cihaz yerleştirilmesidir. Şişirilebilen cihazlardır. ne zaman ve ne kadar süre ereksiyon arzuluyorsanız o kadar şişirebilirsiniz. En son çare olarak uygulanmalıdır. Çünkü cerrahi bir işlem olduğundan riskleri vardır.
c-Penise giden kan damarlarında tıkanıklık varsa,bu tıkanıklığın açılması için uygulanabilir.

Psikolojik danışma: Fiziksel bir nedenle dahi olsa erektil sorunlar stres ve ilişkide sıkıntı nedenidir. Ansiyete, depresyon ve diğer psikolojik sorunlar için danışmanlık alınabilir.

Panax ginseng(Kore kırmızı ginsegi),DHEA(dehidroepiandosteron sülfat )-Testesteron hormonunun yapı taşı, L-arginin, akupunktur çeşitli alternatif tedavi yöntemleridir. Özellikle kronik sağlık problemleriniz varsa doktorunuza danışmadan bu takviyeleri almamalısınız. Bu takviyelerin bazıları oldukça güvenlidir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz