Fibroadenom

 

Fibroadenomlar solid yapıda, kanserli olmayan tümöral kitlelerdir. Sıklıkla 30 yaşın altındaki kadınlarda ve adölesan genç kızlarda görülür. Fibroadenomlar sert, yüzeyi düzgün, lastiksi yapıdadır, ağrısızdır ve iyi sınırlıdır. Cilt altında kolayca hissedilir, elle dokunulduğunda cilt altında serbestçe hareket eder. Fibroadenomlar genellikle bilye büyüklüğündedir. Gebelikte ve emzirme döneminde büyüyebilir.
Genç kadınlarda memede görülen kitlelerin en sık nedenidir. Fibrodenomların büyüklüğü ve yapısı dikkatli bir şekilde takip edilir, gerekirse cerrahi olarak çıkarılabilir.

fibroadenomaFibroadenomlar:
1-Ağrısızdır.
2-Cilt altında rahat hareket eder.
3-Sert ve plastik kıvamdadır.
4-Yuvarlak,düzgün yüzeyli ve iyi sınırlıdır.
Fibroadenomlar bir ya da birden fazla olabilir. Ortalama 2.5cm büyüklüktedir. 5cm’den büyük fibroadenomlar dev fibroadenom olarak adlandırılır.
Ergenlik döneminde oluşan fibroadenomlar jüvenil fibroadenomlardır ve hızlı büyürler.Bazen 10cm.’e kadar büyüyebilirler.
Fibroadenomların sebebi binmemektedir. Muhtemelen kadınlık hormonlarıyla ilişkilidir. Fibroadenomlar reproduktif dönemde daha sık görülürler.Östrojen teavisiyle veya gebelikte büyüyebilir. Menopoz döneminde boyutları küçülür.
Pek çok fibroadenomda meme kanseri riski yoktur. Fakat kompleks yapıda fibroadenom varlığında meme kanseri riski hafifçe artar. Bu tip fibrowdenomlarda kistik yapılar, yoğun ve opak kalsifikasyon alanları vardır.

Tanısal testler:
imgres1-Mamografi: X ışınları kullanılarak memelerdeki şüpheli alanlar görüntülenir.Mamografideki düzgün yuvarlak sınırlı,çevre meme dokusundan iyi ayırt edilebilen lezyonlar olarak izlenir. 30 yaş ve üzerindeki kadınlarda fibroadenomların değerlendirilmesinde rutin olarak mamografi tetkiki istenir.
2-Meme ultrasonu: 30 yaş altındaki kadınlarda mamografi yerine tercih edilen görüntüleme yöntemidir. 30 yaşın altındaki kadınlarda meme dokusu yoğun olduğundan, mamografinin değerlendirilmesi zordur. Meme ultrasonu tetkiki ile kistik ya da solid yapıda olup olmadığı değerlendirilebilir.
3-İğne biyopsisi: İğne ile girilerek lezyondan örnekleme yapılır. Sıvı yapıda materuyal gelirse kistik yapıda bir lezyon söz konusudur. Kalın bir iğne ile girilerek doku örneklemesi yapılır. Atipik hücreler ya da kanserli hücreler değerlendirilebilir.

Tedavi:
Pek çok vakada herhangi bir tedavi gerekmez. Bununla birlikte pek çok kadın fibroadenomlarının cerrahi olarak çıkarılmasını tercih eder.
Eğer doktorunuz fibroadenomu iyi huylu bir tümöral lezyon olarak değerlendiriyorsa cerrahi tedavi gerekmeyebilir. Çünkü cerrahi yöntem meme dokusuna zarar verebilir, ya da şeklini bozabilir. Ayrıca bazen fibroadenomlar kendi kendine geçme eğilimindedir. Eğer fibroadeomun cerrahi olarak çıkarılmasını düşünmüyorsanız, ilerleyen dönemde düzenli takiplerinizi yaptırmalısınız.
Testlerinizde şüpheli bir durum söz konusu ise doktorunuz fibroadenomun cerrahi olarak çıkarılmasını önerebilir(Lumpektomi). Cerrahi sonrası bazen tekrar fibroaenom gelişebilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz