Fibrokistik Meme Hastalığı (FKH)

Fibrokistik meme hastalığında memelerde dolgunluk, sertlikler vardır. Sık görülen bir rahatsızlıktır. Kadınların yaklaşık yarıdan fazlasında bu rahatsızlık görülür. Memelerin fibrokistik yapıda memeler aslında bir hastalık durumu değildir. Aslında fibrokistik değişiklikler olarak tanımlanması daha doğrudur.
Fibrokistik değişiklikler normal bir bulgu olarak kabul edilse de, bu değişikliklere bağlı olarak memelerde ağrı, hassasiyet ve dolgunluk yaşanabilir. Özellikle memelerin üst ve dış kısmında daha belirgindir. Genellikle adetten hemen önce şikayetler daha belirgindir. Alınacak basit tedbirlerle ağrı ve hassasiyeti azaltmak mümkündür.
Memelerde sertlikler ve kalınlaşma olabilir. Ağrı ve hassasiyet sıktır. Kanlı olmayan yeşil koyu kahverengi meme başı akıntısı olabilir. Adet otrtası dönemde şikayetler artar, adet öncesi dönemde maksimum seviyededir.
En sık 20-50 yaş arası kadınlarda görülür. Hormon tedavisi alan menopozdaki kadınlarda da nadiren görülebilir.
Memelerde hissedilen şişlikler genelde adet sonrasında rahatlar. Eğer sert ve şiş alan adet sonrası devam ediyorsa veya büyüyorsa mutlaka kontrole gitmek gerekir.
Fibrokistik meme hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Üreme hormonları, özellikle östrojen hormonu fibrokist oluşumunda bir etken olabilir. Memenin içinde sıvı dolu oval kistler vardır. Skar dokusu(fibröz doku) belirginleşir. Süt kanalarındaki hücrelerde ve süt üreten hücrelerde(lobüller) hiperplazi(hücre büyümesi) görülebilir.
fibrokistler
Fibrokistik hastalık tek başına meme kanseri riskini artırmaz. Fakat hücrelerde büyüme(hiperplazi) atipik yapıda ise meme kanseri riski de artar. Atipik hiperplazi meme muayenesi sırasında veya mamografi filminde saptanan şüpheli alanlardan alınan biyopside tesbit edilebilir.

 

Tanı:
1-Meme muayenesi: Muayene sırasında meme dokusu, koltık altı ve boyun lenf bezleri kontrol edilir. Anormallikler tespit edilirse hasta ileri tetkiklere yönlendirilir. Ya da birkaç hafta sonra tekrar çağrılır.
2-Mamografi: Meme dokusunda anormal sertlik veya kalınlaşma varsa mamografi istenir. Şüpheli alanlar değerlendirilir.
3-Ultrason muayenesi: Ses dalgaları kullanılarak yapılan meme muayenesidir. Genellikle mamografi incelemesi ile birlikte istenir. 30yaş altındaki kadınlarda memenin süt bezleri, süt kanallraı ve bağ dokusu fazladır. Yağ dokusu azdır. Bu nedenle mamografi yerine tercih edilir. Özellikle sıvı dolu ve sert yapıdaki kitlelerin ayrımında yararlıdır.
4-Meme biyopsisi: İİAB(İnce iğne aspirasyon biyopsisi) yapılabilir. Cerrah gerekli görürse ya da görüntüleme yapıldığı sırada radyoloji uzmanının önerisiyle yapılabilir.

Tedavi:
Hafif şikayetler varsa herhangi bir tedavi uygulanmaz. Ciddi ağrı, büyük ve hassas kistler varsa tedavi gereklidir.
-İnce iğne ile kist içine girilerek kist sıvısı boşaltılabilir. Bu şekilde ağrıda rahatlama olur.
-Aspirasyona rağmen kist devam ediyorsa ve ağrı yapıyorsa cerrahi olarak kistin çıkarılması gerekebilir. Nadiren uygulanan bir yöntemdir.
-İlaç tedavisinde ağrı kesiciler kullanılır. Ayrıca doğum kontrol hapları vücut hormon seviyesini düşüreceğinden fibrokist şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.
Fibrokistleri olan kadınların alması gereken önlemler şunlardır:
-Sıkı, destekli sütyen kullanılmalıdır. Özellikle ağrının fazla olduğu dönemlerde memeler desteklenmelidir.
-Kafeinden uzak durulmalıdır.
-Total yağ alımınızı sınırlandırın(<%20). memelerde ağrı ve hassasiyette rahatlama görülür.

Evening primrose oil(Çuha çiçeği yağı) içerdiği linolenik asit(bir omega 6 yağ asididir) memelerde ağrı ve hassasiyette rahatlama sağlayabilir. Linolenik asit memelerin östrojen hormonuna duyarlılığını azaltır. Linolenik asit vücuttaki iltihaplanmayı azaltır. Tam mekanizma bilinmemektedir. Bu amaçla günde 2-3 kapsül kullanılabilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz