Galaktore

Meme başından sarı süt benzeri akıntı gelmesidir. Tek veya çift taraflı olabilir.
%30 hastada serum prolaktin düzeyi yüksektir. %75 hastada amenore ve galaktore birlikte görülür.
Kadınların %20 ‘sinde hayatlarının bir döneminde izole galaktore görülür(Adet düzensizliği yoktur ve serum prolaktin düzeyleri normaldir).
Genellikle tedavide altta yatan sebep araştırılır.
İlaç kullanımı sorgulanır, hipotiroidi değerlendirmesi yapılır. Galaktore varlığında serum prolaktin düzeyine bakılmalıdır. Memeler ultrasonla değerlendirilir.Prolaktin yüksekliği ve galaktore birlikte varsa hastadan hipofiz MRI görüntülemesi istenir(Adenom varlığını araştırmak için). Eğer galaktore nedeni olabilecek hipotiroidi ya da hipofiz adenomu gibi patolojik bir neden varsa, bu bulgulara yönelik tedavi yapılır. Kullanılan ilaçlar(Depresyon, tansiyon vb. ilaçlar) sorgulanır. Gerekirse ilaçlar değiştirilir.
Eğer galaktore nedeni olabilecek herhangi bir bulgu saptanamazsa, bu durumda prolaktin düzeyleri normal olsa bile memelerde prolaktin hormonuna artmış duyarlılık söz konusudur. Bu durumda prolaktin hormonunu düşürecek ilaçlar (Parlodel, dostinex, dopergin vb.) verilebilir.
İdiopatik galaktoreye bağlı meme başı akıntısı genellikle kendi kendine geçer. Meme başı uyarılmasından kaçınmalı, memeleri destekleyen sıkı sütyen kullanılmalı, memelere muayene amacıyla dahi olsa ayda bir kereden fazla dokunulmamalıdır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz