Makaleler

Gastrit

Gastrit rahatsızlığında midenin iç dokusu iltihaplanır. Mide ülserlerinde görülen aynı bakteri sıklıkla enfeksiyona neden olur. Midenin zarar görmesi, ağrı kesicilerin devamlı kullanılması, çok fazla alkol tüketimi gastrite neden olabilir. Bazen gastrit şikayetleri birden gelişir(Akut gastrit), bazen de zaman içinde yavaş yavaş gelişir.
Bazı durumlarda gastrit mide kanseri riskini artırabilir. Pek çok kişide gastrit fazla uzun sürmez ve tedaviyle hemen düzelir.
Hazımsızlık, yanma tarzı mide ağrısı, bulantı, kusma, yemeklerden sonra midede doluluk hissi sık görülen şikayetlerdir.

Hemen herkeste hayatının bir döneminde mide şikayetleri olur. Fakat şikayetler bir haftadan uzun süre devam ediyorsa doktora başvurmak gerekir.
Midenin koruyucu tabakası zarar gördüğünde gastrit şikayetleri ortaya çıkar.

Gastrit yapabilecek nedenler şunlardır:
1-Helikobakter pilori enfeksiyonu: Bu enfeksiyonda genellikle kronik gastrit gelişir. Pek çok kişide herhangi bir rahatsızlık oluşturmaz. Bazı kişilerin bu enfeksiyona neden daha yatkın olduğu bilinmemektedir. Duyarlılığın artmasında sigara, alkol kullanımı ve stres gibi nedenler rol oynayabilir. İnsandan insana geçebilen bir bakteridir. Tüm dünyada insanlarında yaygın olarak bulunur.
2-Düzenli ağrı kesici kullanımı Aspirin, naproksen, ibuprofen gibi NSAID ağrı kesiciler midenin koruyucu tabakasına zarar verebilir. Eğer bu ilaçları nadiren kullanıyorsanız fazla sıkıntı yaşamazsınız.
3-Yaşlanma ile birlikte midenin koruyucu tabakası incelir. Bu da bakteri enfeksiyonu riskini artırır.
4-Aşırı alkol kullanımı: Alkol midenin iç mukozasına zarar verir. Daha çok akut gastrit nedenidir.
5-Stres durumlarında akut gastrit oluşabilir(Yanma, ciddi enfeksiyonler, cerrahi müdahale, yaralanmalar vb)
6-Safra reflü hastalığında; ince bağırsağa boşalan safra asitleri(yağların parçalanmasından sorumlu), midenin ince bağırsağa açıldığı yerdeki kasın(pilorik valf) düzgün çalışmaması sonucu mideye geçebilir. Bu da gastrite neden olabilir.
7-Bazen kişinin kendi bağışıklık sistemi mide iç mukozasına zarar verir. Otoimmün hastalıkları olan kişilerde(hashimoto, tip1 dayabet vb) daha sıkgörülür.

Tedavi edilmediğinde gastrit mide ülserine dönüşebilir.
Bazı gastrit türleri mide kanseri nedeni olabilir.

Tanı:
Genel fizik muayene yapılır. Hastanın şkayetleri belirlenir.
1-H.Pilrori taraması: Bu amaçla kan testi, dışkı testi, nefes testi yapılabilir.
2-Gastroskopi: Endoskoğik cihazlarla midenin içi gözlemlenir ve biyopsi alınır.

Tedavi: Gastrit tedavisi sebebe yöneliktir.
NSAID ilaçlara ya da alkol kullanımına bağlı gastrit bu maddelerin kullanımının kesilmesiyle kendi kendine düzelir. H.pilori enfeksiyonuna bağlı kronik gastritte antibiyotik tedavisi uygulanır. Pek çok tedavi seçeneğinde iyileşmeyi sağlamak için mide asidini düşüren ilaçlar tedaviye eklenmektedir.
1-Antibiyotikler: H.Pilori tedavisi için amoksisilin, klaritromisin, metronidazol, tetrasiklin gibi antibiyotikler kullanılır.
2-Mide asidi üretimini engelleyen ilaçlar: Proton pompası inhibitörleri kullanılır. Omeprazol(Omeprol), Lansoprazole(Lansor), Rabeprazole (Prabex), Eomeprazole (Nexium), Dexlansoprazole (Dexilant) ve Pantoprazole (Panto) bu amaçla kullanılan ilaçlardır. Uzun süreli kullanımda kalça, elbileği ve sırt kemiklerinde kırılma olabilir. Bu açıdan doktorunuza kalsiyum takviyesi konusunda danışabilirsiniz.
3-Mide asidi üretimini azaltan ilaçlar: H2 histamin blokerleridir. Ranitidine (Zantac), Famotidine (Famodin), Cimetidine (Tagamet) ve Nizatidine (Axid) bu amaçla kullanılan ilaçlardır.
4-Mide asidini nötralize eden antiasitler: Mide ağrısında hızlı rahatlama sağlar. Ama bu ilaçlar içeriğine göre bazen kabızlık, bazen de ishal yapabilir.

Gastrit hastalarının dikkat etmesi gereken konular şunlardır:
1-Az ve sık beslenmek önemlidir. Midenizi yormayacak şekilde az öğünler idealdir. Öğün sayınızı günde beş-altı öğüne çıkarabilirsiniz.
2-Rahatsız eden yiyeceklerden uzak durun. Yağlı, baharatlı, asidik, kızarmış gıdalardan uzak durun.
3-Alkol kullanmayın.
4-Ağrı kesici ilacınızı değiştirin. Asetaminofen tarzı ağrı kesiciler(parol vb) sizin için daha uygundur.
5-Stres düzeyinizi azaltın. Stres kaçınılmaz olabilir, fakat stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmelisiniz. Bu amaçla meditasyon, yoga, thai chi vb aktiviteler yapılabilir.
6-H.Pilori enfeksiyonundan korunmak için ellerinizi sık sık sabunla yıkamalısınız, iyi pişmiş gıdaları yemelisiniz. Bu bakteri insandan insana gıda ve sıu yoluyla geçebilir.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz