Gebelik ve Anemi ( Kansızlık )

 

Pek çok gebede ( yaklaşık 1/5) demir eksikliği anemisi vardır. Vücutta dokulara oksijen taşıyan hemoglobin molekülünün yapısında demir vardır. Vücut demir düzeyi düşükse anemi(kansızlık) görülür. Normal yetişkinlerde 18mg olan günlük ihtiyaç gebelikte 27 mg’a çıkar. Pek çok vitamin 30mg demir içerir. Gebelerde anemi varsa halsizlik, yorgunluk, tansiyon düşmesi, göz kararması, çarpıntı görülebilir. Yiyecek olmayan gıdalara karşı (toprak, tebeşir, kireç vb) anormal materyalleri yeme isteği ( pika ) olabilir.
Sık hamilelik geçirenlerde, sigara kullananlarda, ikiz gebeliklerde, ilk üç ayda yeme problemlerinden dolayı yeterince beslenemeyenlerde daha sıktır.
Gebede anemi varsa erken doğum risk artar. Bebekte düşük doğum ağırlığı riski fazladır. Genellikle anemik annelerin bebekleri annedeki demir depolarını tükettiğinden kansızlık problemi yaşamazlar. Anemik bir gebe doğum sırasında fazla kanarsa doğum sonrası Bazen demir takviyesi sindirim problemlerine(kabızlık) yol açabilir. Bunun için bol su içmeli ve bol meyve ve sebze yemelisiniz. Meyveleri kabukları ile tüketmelisiniz.
En iyi demir deposu gıdalar şunlardır: Kırmızı et, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez vb. Yemeklerinizle birlikte C vitamini yönünden zengin gıdalar ( portakal suyu, domates, çilek, maydanoz, limon vb) almanız demir emiliminizi artırır. Kahve, çay, yumurta, süt ve diğer kalsiyumdan zengin gıdalar demir emilimini azaltır.
Anemi tespit edildiğinde tedavisi kolaydır. Fakat gıdalarınıza, düzenli vitamin kullanımınıza dikkat etmeniz çok önemlidir.

 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz