Gebelikte Döküntü ve Kaşıntı

Hormonal değişimler gebelikte oluşan döküntülerden sorumludur. Rahatsız edici kaşıntılar ciddi olmayabileceği gibi, bebeğiniz açısından risk oluşturabilecek durumlardan da kaynaklanıyor olabilir. Genellikle tam bir tedavisi yoktur. Doğumla birlikte genellikle rahatlama görülür.


Gebelikte görülen kaşıntılı deri lezyonları aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

Hamilelik alerjisi- PUPPP (Pruritic Urticarial Papules and Plaques of Pregnancy): Oldukça kaşıntılı bir durumdur. Karında başlar ve tüm vücuda yayılır.Genellikle yüzde görülmez.  Bebek için risk oluşturmaz. Gebelikte en sık görülen döküntüdür. İlk gebeliklerde ve çoğul gebeliklerde daha sıktır. 35.haftadan civarında başlar. %70 kadında erkek fetusta görülür. Tipik olarak göbek ve çevresinde yoktur. Genellikle strialardan başlar, sonra tüm vücuda yayılır. Doğumdan 1-2 hafta sonra geçer. Etiyolojide fetusa karşı allerji söz konusu olabilir. Tedavide kortikosteroid içeren kremler ve antihistaminikler kullanılır. Kortikosteroidler antihistaminiklerden daha etkilidir. Atarax, Zyrtec  gebelerin gece rahat uyumaları için faydalıdır. Kortkosteroid içeren kremler önce kuvvetli olanlarla başlanır (mesala Dermovate),  günde 5-6 kere kullanılabilir. Daha sonra daha hafif kortikosteroid kremler kullanılabilir.

2-Gebelik kaşıntısı(Prurigo gestationis): Bebek için riski yoktur. Doğumdan haftalar ve aylar sonrasına kadar devam edebilir. Genellikle kaşıntılı kırmızı lezyonlar kollar ve bacaklarda daha sıktır,  bazende vücudun diğer yerlerinde görülür. Anthistaminikler ve kortikosteroid içeren kremler tedavide kullanılır.

3-Gebelik kolestazı: Üçüncü trimesterde ciddi döküntü ile seyreder. Gebenin dolaşımında safra asidi miktarı artmıştır. Gebelik hormonlarına bağlı olarak karaciğer fonksiyonları yavaşlar. Erken doğum riski ve hatta bebeğin ölüm riski vardır. Bebeğin karaciğerini etkileyebilir. Gebelik sonrası geçer. Safra tuzlarının atımasını artıran tedavi ve kaşıntı için krem tedavisi uygulanır. Tanı konulduğu anda tedaviye başlanmalıdır.

4-Pemphigoid Gestationis: Çok nadir görülür. Deriden kabarık içi sıvı dolu lezyonlardır. Bağışıklık sistemi hastalığıdır. Lezyonlar karından başlar. Omuzdan yukarıda lezyon görülmez. Tedavide kortikosteroid kullanılır. Erken doğum, düşük doğum ağırlığı, bazen de bebeğin cildinde benzer lezyonlar görülebilir. Doğumdan sonra kendi kendine geçer.

5-İmpetigo Herpetiformis: Gebeliğin ikinci yarısında görülür. Lezyonlar iltihaplı akıntılı ve açıktır. Bebekte mortalite riski artar. Sistemik kortikosteroid ve antibiyotik kullanımı gerekir. Doğumdan sonra geçer. Genellikle sedef hastalığının iltihaplı (pustular psoriasis) ile ilgilidir.

6-Kaşıntılı gebelik folliküliti: Karın, sırt, kol ve bacaklarda görülür. Bebek için risk taşımaz. Bebeğin doğumundan hemen sonra geçer. Kortikosteroid kremler tedavide kullanılır. Tedavide ultraviole ışık kullanılması da yaygındır.

 

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz