Genital Herpes(Uçuk)-CYBH

Genital herpes(uçuk) kadınlarda ve erkeklerde görülebilen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır(CYBH).
HSV(Herpes Simplex Virus) adlı virüs enfeksiyonudur. İki tip HSV enfeksiyonu vardır:
1-HSV-1: Ağız ve ve çervesinde yara ve su toplamaları görülür.Oral seks yoluyla genital dokularda da enfeksiyon yapabilir.
2-HSV-2: En sık genital herpes nedenidir. Yayılması için cilt teması gerekir. Görünen yara olmasa dahi oldukça bulaşıcıdır.
Virüs dış ortamda(vücut dışında) hemen ölür. Bu açıdan havlu,tuvalet ve diğer eşyalardan bulaşması oldukça zordur.
Genital bölgede ağrı, kaşıntı ve yara oluşur. İlk enfeksiyondan sonra virüs vücut dokularında kalır, ve yılda birkaç kez aktive olur. Kesin tedavisi yoktur. İlaçlar şikayetleri geçirmede ve enfeksiyonun yayılmasının önlenmesinde etkilidir. HSV enfeksiyonu olan kişilerin çoğunda hiçbir şikayet yoktur ya da çok hafif şikayetler olur.
İlk temastan birkaç hafta sonra ağrı, kaşıntı olur.Bir kaç gün sonra su toplayan yaralar oluşur.Bu yaralar açılır,akıntı ve kanam yapar.Kabuk bağlayan yaralar kendi kendine geçer.Yaralar varken idrar yanması ve genital bölgede ağrı vardır.İlk enfeksiyonda grip benzeri kas ağrısı,kırgınlık,ateş ve kasıktaki lenf düğümlerinde büyüme görülebilir.
İlk enfeksiyondan sonra ataklar sık görülür.Fakat yıllar geçtikçe sıklığı da azalır.Stres,yorgunluk,ameliyat,hastalık ve adet kanaması hastalığın ortaya çıkışında etken olabilir.
Kadınlarda ve fazla seksüel partner değiştirenlerde enfeksiyon riski de artar.
HSV enfeksiyonu varlığında diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığı artar(HIV,Gonore vb). Mesane ve üretra enfeksiyonu idrar kanalını tıkayabilir. Bu durumda sonda ile idrarı boşaltmak gerekebilir. HSV bazı durumlarda beyinde enfeksiyon (menenjit) yapabilir. Homoseksüel erkeklerde rectum enfeksiyonu oluşabilir.
Genital HSV enfeksiyonu olan kadınların doğum sırasında bebeğe bulaştırma riski vardır.Bebekte körlük,beyin hasarı ve ölüm bile görülebilir.Bu açıdan gebeyseniz ve geçirilmiş enfeksiyonunuz varsa doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.Sezeryan olmanız ya da doğumdan hemen önce antiviral ilaç başlamanız gerekebilir.

Tanı:
Fizik muayenede yaraların görülmesi ve yapılacak antikor testleri ile tanı konulabilir. Bazen virüs kültürü de yapılabilir.

Tedavi:
Kesin tedavisi yoktur.Antiviral tedavi(Zovirax,Valtrex vb.) yaraların çabuk iyileşmesini sağlar; tekrarladığında şikayetleri ve hastalık süresini azaltır; virüsün partnere bulaşma riskini azaltır; atakların sıklığını azaltır.
Şikayetleriniz başladığı anda ilacınızı almanız gerekir.
Bazen şikayet olmasa bile günlük antiviral ilaç kullanımı ile atakların sıklığı azaltılabilir.
Ciddi komplikasyonların varlığında hastanede yatarak tedavi edilmesi gerekebilir.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz