Genital Siğiller-CYBH

Genital siğiller HPV(Human Papilloma Virus ) adlı virüsün yol açtığı bir hastalıktır.Cinsel yolla bulaşır.Genellikle bulaşmadan 2-3 ay sonra ortaya çıkar,fakat 3hafta veya birkaç yıl sonra ortaya çıkabilmektedir.Genital siğiller virüsün aktif olduğu dönemlerde ortaya çıkar,fakat siğiller görülmediğinde de virüs bulaştırma olabilir.siğiller zamanla kendi kendine geçer veya yayılabilir.Beklendiğinde %30’u kendi kendine geçer.Fakat bulaştırıcılık açısından ve genital hijyen açısından kişilerde rahatsızlık oluşturabilir.Bu nedenle tedavi edilmelerinde fayda vardır.Çok büyük siğillerden biyopsi almak gerekir.
HPV enfeksiyonu rahim ağzı kanseri ve ağız gırtlak kanseri ile ilişkili bulunmuştur.Bu açıdan dikkatli olmak gerekir.Bu nedenle HPV tipleri önemlidir. HPV tip tayini rahimağzı veya penisten alınan sürüntülerden veya direk olarak siğilden alınacak örnekten çalışılabilir.
Düşük riskli tipler: 6 ve 11(genital siğillerin %90 ‘ından sorumludur). Yüksek riskli tipler: 16 ve18
Güvenli cinsel birliktelik genital siğillerden korunmada çok önemlidir.Erkeklerin kondom kullanması hem kullanan kişi için hem de partnerin sağlığı için tercih edilmelidir.Kadınların kondom kullanması tam koruma sağlamaz.Oral seksten kaçınmak gerekir.
9-26 yaş arası çocuk ve gençler 6,11,16 ve 18 tiplerine karşı bağışıklanma sağlayan aşı yaptırabilirler.Eğer kişide daha önceden HPV enfeksiyonu varsa,hangi tipi olduğu tesbit edilmeli ve gerekli görülürse aşılanmalıdır.

HPV tanısında aşağıdaki testler kullanılır,Hpv tipinin belirlenmesi ileride gelişebilecek riskleri belitleme açısından önemlidir:
HPV PCR ve Genotip Tayini
Kadınlarda aktif cinsel yaşam başladıktan 3 yıl sonra ilk HPV DNA taraması yapılmalı ve her üç yılda bir tekrarlanmalıdır. HPV DNA testi ve genotiplemesi ASCUS(LGSIL) varlığında kolposkopik incelemenin ve biyopsi alınmasının gerekliliğini göstermede oldukça önemli bir testtir. HPV testi negatif ise CIN 2 ve 3 olma riski %99 oranında azalmaktadır. HPV DNA negatif ise veya düşük riskli genotipte HPV enfeksiyonu saptanırsa uzun dönemde hastaya gereksiz olabilecek pek çok işlemin yapılmasına gerek kalmaz. PAP semar testi normal, HPV testi pozitif ise kolposkopi yapılması daha faydalıdır. HPV testi negatif, PAP semar testi normalse smear testi 3 yılda bir tekrarlanır.
HPV genotip tayininde HPV risk gruplarının olası riskleri şöyledir:
Yüksek Risk 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82
Olası Yüksek Risk 26, 53, 66
Düşük Risk 6, 11, 40, 42, 44, 54, 61, 70, 72, 81

Tedavi:
-Genellikle doktor tarafından siğiller dondurulur,yakılır veya özel kimyasallarla (Podofilin,triklorasetikasit,flurourasil vb.) ile tedavi edilir.Bazen merhem şeklinde bulunan imiquimod içeren Aldara krem kullanılır.Siğiller geçinceye kadar günaşırı(pazartesi,çarşamba,cuma) genital bölgeye gece yatarken yüzeyel olarak sürülür.Tedavi sırasında mukus yüzeylere değdirilmemelidir ve ilişkide bulunmamak gerekir.Fakat bazen çok etkili sonuçlar alınamayabilir.Bu nedenle siğillerin cerrahi veya kimyasal olarak yok edilmesi en etkili yöntemdir.
-Elma sirkesi ile pamuk ıslatılır ve siğil üzerinde bir bant yardımıyla gece boyunca tutulur.Tedaviye en az 7gün devam etmek gerekir.Elma sirkesinin asitlik derecesi çok yüksek olmadığından bazen etkili olmayabilir.Çay ağacı yağı(Tea Tree Oil) da aynı şekilde kullanılabilir.
-Saç kurutma makinesinin düşük ayarı ile en az 20cm mesafeden gelecek sıcak hava ile siğillerin kuruması sağlanır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz