Güneş Yanığı

Güneş ışınları vücudumuz için çok gereklidir. Bizi daha sağlıklı ve mutlu hissettirir. Ayrıca Vücudumuzun D vitamini kaynağıdır. Önemli olan güneş ışınlarından etkili bir şekilde kendimize zarar vermeden yararlanabilmektir. Bunun için özellik güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10:00-15:00arası) direk güneşe maruz kalmamaya özen göstermeliyiz. Ayrıca özellikle yüz ve ellerin erken yaşlanmasını önlemek için güneşten koruyucu kullanmalı ve direk güneş ışığından korumalıyız. Her 305mt. yükseklik artışında ultraviyole ışınlara maruz kalmak %4 oranında artar. Buz, beton, kar, beyaz kum, su güneş ışınların yansıtır.Bu nedenle güneş yanığına sebep olabilir.
Uzun süreli güneşte kalındığında ciltte yanık oluşabilir.                                                                            1.derece yanıkta ciltte hassasiyet ve kızarıklık vardır.                                                                2.derece yanıkta ciltte su toplanması vardır, ağrı ve kızarıklık daha fazladır.
Tedavi:
-Aloe vera kremi doku iyileşmesinde çok etkilidir.
-4 yemek kaşığı karbonat, genişçe bir kase soğuk suya karıştırılır ve etkilenen alanlara soğuk kompres yapılır.
-Yarım su bardağı elma sirkesi 1 litre soğuk suya konur ve kompres yapılır.
-Bol su içilmelidir. Güneş yanığına ve güneşte uzun süre kalmaya bağlı sıvı kaybı olabilir.
-Sıvı dolu kabarcıklar açılmamalıdır. Cilt bütünlüğü bozulduğunda enfeksiyon riski artar ve cilt daha hassaslaşır (Ağrı artar).
-Ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Aspirin çocuklarda (21yaş altı) kullanılmamalıdır.
-Kızarıklık, ağrı, hassasiyet artarşa enfeksiyon riski olabilir, doktora başvurmakta fayda vardır.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz