HIV(AIDS)-CYBH

AIDS hastalığı, HIV (Human Immunodeficiency Virus) tarafından oluşturulan kronik bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi hücreleri zarar görür ve vücudun enfeksiyon oluşturabilecek organizmalara karşı direnci azalır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Emzirme veya doğum yoluyla anneden bebeğe geçebilir. Kan transfüzyonu yolu ile de geçebilir. İğnelerin ortak kullanımı ile geçebilir. sarılma,öpme,el sıkma,dans etme yoluyla geçmez. Havadan,sudan ya da böcek ısırmaları yoluyla geçmez. Sünnet olmamış heteroseksüel erkeklerde HIV enfeksiyonu şansı daha fazladır.
Kesin tedavisi yoktur.Fakat ilaçlar AIDS ölümlerini ve hastalığın ilerlemesini dramatik olarak azaltırlar.Afrika,Haiti ve Asya’nın bazı bölgelerinde halen önemli bir sorundur.
AIDS evreleri:
1-İlk enfeksiyonda grip benzeri şikayetler vardır. Virüs bulaşmasından birkaç ay sonra görülür.Ateş,kas ağrıları,döküntü,boğaz ağrısı,ağız ve genital bölgede ülserler,eklem ağrıları,gece terlemeleri ve ishal sıktır. İlk enfeksiyon döneminde virüsün bulaştırıcılığı daha fazladır. Bu dönemde daha fazla yayılır.
2-Klinik latent enfeksiyon döneminde kalıcı olarak lenf düğümlerinde büyüme olur.Başka belirgin bir şikayet yoktur. Beyaz kan hücrelerinde ve kanda virüs mevcuttur. Bu dönem 8-10yıl sürer.Bazen bu dönem daha uzun da sürebilir.Bazılarında daha hızlı ilerler.
3-Erken semptomatik HIV enfeksiyonu: Ateş,halsizlik,lenf nodlarında şişme,ishal,kilo kaybı,öksürük,nefes darlığı görülür.Bu dönemde virüs çoğalır ve bağışıklık hücrelerin tahrip eder.
4-AIDS dönemi: Bağışıklık sistemi ciddi olarak zarar görür.^8 derece üzerinde ateş,ciddi gece terlemeleri,kronik ishal,öksürük ve nefes darlığı,ağızda beyaz lekeler,başağrısı,kilo kaybı,döküntüler görülür.

Hastalığın insanlara ilk olarak maymunların yenilmesi ve işlenmesi sırsında kan yoluyla geçtiği düşünülmektedir.
HIV CD4 adlı bağışıklık sistemi hücrelerini yok eder. CD4 sayısının azalması da yıllarca sürebilir. 200 ve altındaki CD4 düzeylerinde CMV,verem,toksoplazma,criptsporidiosis ve pnömokistik pnömoni hastalıkları riski artar.
Tüberküloz(verem)- AIDS hastalarında ana ölüm nedenidir. Birliktelikleri çok sıktır.
Salmonella enfeksiyonu-Lirli su ve yiyecek yoluyla geçer.İshal,ateş,karın ağrısı sıktır.
CMV enfeksiyonu
Kandida enfeksiyonu- Daha yoğun ve kronik seyreder.
Kriptokok menejiti- Kuş ,yarasa dışkısında ve toprakta bulunur.
Toksoplazma enfeksiyonu- Hastalığın aktivasyonu görülebilir.
Kriptosporidozis- Hayvanlarda bulunan bir bağırsak parazitidir.AIDS hastalarında kronik ishal yapar.

Tanı:
Anti HIV antikorları taranır. İlk enfeksiyondan 3 ay,hatta 6ay sonrasına kadar kanda tesbit edilemeyebilir. Erken enfeksiyonların tanısında yeni bir test(HIV antijen) ile tanı konulabilir.
HIV-1/HIV-2 Antikoru
HIV-1 RNA, HIV-1 Viral Yük
Anti HIV antikorlarının taranmasında genellikle ELİZA yöntemi tecih edilir. Eğer test pozitif ise western blot yöntemi ile teyit edimelidir. HIV-1 Viral Yük bakılarak hastalığın prognozu ve tedaviye yanıt belirlenir. HIV-1 RNA hastalığın erken tanısında faydalıdır. Yenidoğanlarda ve riski yüksek hastalarda erken tanı amaçlı bakılabilir.

Tedavi takipte CD4 düzeylerine bakılır.vSağlıklı kişilerde 500-1000 arasındadır.AIDS hastalığındaTedavi:
Kesin tedavisi yoktur.Virüsün aktivitesinin azaltılmasında çeşitli ajanlar kullanılmaktadır.
Ciddi şikayetler varsa, CD4 AIDS hastalarına uzun süreli ve yakın bir şekilde takip yapılmalıdır. Hastalıktan korunma oldukça önemidir. Monogamik birliktelik, kondom kullanımı, erkeklerin sünnet olması önemlidir. Truvada adlı ilç yüksek riskli kişelerde hastalıktan korunmada kullanılabilir. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz