Makaleler

Hazımsızlık (Dispepsi)

Hazımsızlık(dispepsi), genellikle karimgresnın üst bölgesinde hissedilen bir rahatsızlıktır.Bir hastalık değildir. Genellikle kişide şişkinlik, gaz çıkama gereksinimi, geğirti ve bulantı vardır. Devamlı kanlı kusma, büyük abdestin siyah olması, ciltte ve gözlerde sararma, yutma güçlüğü durumlarında hemen bir doktora başvurulmalıdır.
Fazla miktarda, hızlı ve çiğnemeden yemek yemek, sigara içmek, stres, bazı antibiyotik ve ağrı kesiciler hazımsızlık yapabilir. Mide ülseri, pankreas iltihaplanması, safra kesesi taşları veya mide kanseri de hazımsızlık nedeni olabilir. Hazımsızlık şikayeti olan kişilerin çikolata, yağlı, baharatlı yiyeceklerden ve kahve, alkol ve gazlı içeceklerden uzak durması önerilir.
Bazen organik bir neden bulunamaz.Böyle durumlarda midede yeterince sindirim işlemi gerçekleşmeden ince bağırsağa gıdaların geçişi olabilir.Buna fonksiyonel dispepsi denir.

Tedavi:
1-Yemekler küçük öğünler halinde olmalı,yavaş yenmeli ve iyi çiğnenmelidir.Yağlı,baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.Yemek sırasında sıvı alınmamalıdır.Alkol ve sigara kullanılmamalıdır.Kahve,çikolata ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.Hava yutmayı önlemek için yemek sırasında ağız kapalı olmalı ve konuşulmamalıdır.
2-İdeal kilonun korunması çok önemlidir.Bu amaçla ve vücut organlarının işleyişinin düzenlenmesi amacıyla bir egzersiz programı uygulanmalıdır.
3-Yemeklerden önce (günde 2 öğün) yarım limonun suyu yarım bardak suya sıkılarak içilir. Boş mide içindeki bakterinin ölmesini sağlar. Bu da sindirimi kolaylaştırır.
4-Sabahları nane ve zencefil çayı içmek gün boyu rahatlama sağlar.
5-Stresi azaltmak için rahatlama teknikleri uygulanabilir.
    Alınan önlemlere rağmen şikayetler devam ediyorsa hazımsızlığa neden olan bakterilerin tedavisi için kür halinde uygulanacak tedaviler doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Makaleler

Makale Eklenmemiş.

Yorum Yaz

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Üye Girişi Yapınız.

Forum Köşemiz